Reindeer Run

Ocala, FL, December 2, 2000

Overall Results

Computerized Timing and Scoring By Spitler Race Systems:

PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
   1   15:58  5:09    1 15-19    1 M    67 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                      
   2   16:28  5:19    2 15-19    2 M   125 Jon Seaton                  Ocala,FL                                                      
   3   16:58  5:28    1 30-34    3 M   248 Kayle Fisher                Ormond Bch,FL                                                 
   4   17:31  5:39    1 35-39    4 M    90 Michael Revense             Silver Springs,FL                                             
   5   17:51  5:45    1 10-14    5 M   150 Paul Fitzpatrick            Ocala,FL                                                      
   6   17:55  5:47    1 45-49    6 M   123 Paul Appenheim              Gainesville,FL                                                
   7   18:07  5:51    3 15-19    7 M   264 Jason Huffman               Ocala,FL                                                      
   8   18:11  5:52    1 40-44    8 M   297 Chuck Arp                   Crystal River,FL                                              
   9   18:14  5:53    4 15-19    9 M    91 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                      
  10   18:18  5:54    1 20-24   10 M   118 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                  
  11   18:22  5:55    2 20-24   11 M    74 Erich Miller                Inglis,FL                                                     
  12   18:26  5:57    5 15-19   12 M    75 Cameron Ropple              Dunnellon,FL                                                  
  13   18:29  5:58    2 45-49   13 M   283 Ignacio Leon                Ocala,FL                                                      
  14   18:46  6:03    2 35-39   14 M   190 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                      
  15   19:01  6:08    6 15-19   15 M   341 Danny Schlenker             Ocala,FL                                                      
  16   19:07  6:10    2 10-14   16 M   169 Travis Robbins              Dunnellon,FL                                                  
  17   19:18  6:14    2 40-44   17 M   259 Tom Davis                   Ocala,FL                                                      
  18   19:20  6:14    7 15-19   18 M   157 Jevin Epyman                Ocala,FL                                                      
  19   19:22  6:15    1 50-54   19 M    95 Charlie Blaisdell           Hernando,FL                                                   
  20   19:25  6:16    2 30-34   20 M   372 Ricky Quintana              Gainesville,FL                                                
  21   19:29  6:17    3 45-49   21 M   120 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                  
  22   19:31  6:18    3 40-44   22 M   326 Mark Parrsian               Dunnellon,FL                                                  
  23   19:32  6:18    3 20-24   23 M   284 Alan Couzens                Ocala,FL                                                      
  24   19:34  6:19    3 30-34   24 M   371 Willy Thelosen              Gainesville,FL                                                
  25   19:36  6:19    3 10-14   25 M   145 Cullan Jones                Ocala,FL                                                      
  26   19:40  6:21    2 50-54   26 M   158 John Siwek                  Silver Springs,FL                                             
  27   19:49  6:24    1 30-34    1 F    65 Jennifer Schmidt            Inverness,FL                                                  
  28   19:52  6:25    4 40-44   27 M    96 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                  
  29   19:54  6:25    4 30-34   28 M   270 Ricky Grant                 Inverness,FL                                                  
  30   20:00  6:27    8 15-19   29 M   263 Blake Joziak                Ocala,FL                                                      
  31   20:17  6:33    3 50-54   30 M   133 Fred Hill                   Ocala,FL                                                      
  32   20:24  6:35    3 35-39   31 M   267 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                      
  33   20:28  6:36    4 35-39   32 M   100 Keith Baumann               Ocala,FL                                                      
  34   20:32  6:37    4 50-54   33 M   337 Tom Wells                   Ocala,FL                                                      
  35   20:38  6:39    4 45-49   34 M   178 Bobby Ripple                Dunnellon,FL                                                  
  36   20:44  6:41    9 15-19   35 M   373 Kris Clere                  Silver Springs,FL                                             
  37   20:49  6:43    1 15-19    2 F   243 Gwenddyn Atkinon            Summerfield,FL                                                
  38   20:52  6:44    1 40-44    3 F   252 Pamela Hanson-Peterson      Port Orange,FL                                                
  39   21:20  6:53    2 15-19    4 F   302 Amanda Peters               Belleview,FL                                                  
  40   21:23  6:54    5 45-49   36 M   274 Randy Forde                 Ocala,FL                                                      
  41   21:26  6:55    4 10-14   37 M   344 Andy Yost                   Summerfield,FL                                                
  42   21:27  6:55    5 10-14   38 M    97 Todd Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                  
  43   21:28  6:55    5 40-44   39 M   106 Dwight Stevenson            Ocala,FL                                                      
  44   21:31  6:56    6 40-44   40 M   186 Russell Kirk                Ocala,FL                                                      
  45   21:44  7:01   10 15-19   41 M   230 Christian Hoeller           Ocala,FL                                                      
  46   21:45  7:01   11 15-19   42 M   369 Vertil Grifoil              Ocala,FL                                                      
  47   21:46  7:01    5 30-34   43 M   342 Robert McLean               Ocala,FL                                                      
  48   21:46  7:01   12 15-19   44 M    92 Bryan Pitts                 Ocala,FL                                                      
  49   21:46  7:01    6 10-14   45 M   216 Donte Sorrentino            Ocala,FL                                                      
  50   21:47  7:02   13 15-19   46 M   288 Adam Hartley                Ocala,FL                                                      
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
  51   22:00  7:06    1 25-29   47 M   276 David Vincent               Citrus Springs,FL                                             
  52   22:12  7:10    6 45-49   48 M   173 Paul Franck                 Ocala,FL                                                      
  53   22:24  7:14    2 30-34    5 F    52 Karen Tyler                 Inverness,FL                                                  
  54   22:26  7:14    6 30-34   49 M   237 Jesse Jinkins               Summerfield,FL                                                
  55   22:27  7:15    7 30-34   50 M   282 Jeffrey Burgoyne            Weirsdale,FL                                                  
  56   22:30  7:15    3 15-19    6 F    57 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                      
  57   22:32  7:16    7 40-44   51 M   269 Robert Tevens               Dunnellon,FL                                                  
  58   22:34  7:17    7 10-14   52 M   295 Tyler Ethringe              Ocala,FL                                                      
  59   22:35  7:17    1 10-14    7 F   218 Danielle Paglia             Ocala,FL                                                      
  60   22:36  7:17    4 20-24   53 M   335 Michael Lehman              Ocala,FL                                                      
  61   22:37  7:18    8 10-14   54 M   159 Philip Meaker               Ocala,FL                                                      
  62   22:38  7:18    1 01-9    55 M   330 Jesse Carter                Ocala,FL                                                     
  63   22:40  7:19    8 40-44   56 M   296 Mike Ethridge               Ocala,FL                                                      
  64   22:41  7:19    3 30-34    8 F   138 Audra Christensen           Ocala,FL                                                      
  65   22:42  7:19    9 10-14   57 M   375 Alex Chruchill              Ft Mccoy,FL                                                   
  66   22:44  7:20   10 10-14   58 M   318 Knox Strawbridge            Ocala,FL                                                      
  67   22:47  7:21    1 35-39    9 F    85 Patty Vogel                 Ocala,FL                                                      
  68   22:48  7:21    2 01-9    59 M   328 Zach Gray                   Ocala,FL                                                     
  69   22:49  7:22    9 40-44   60 M   329 D Gray                      Ocala,FL                                                      
  70   23:06  7:27    7 45-49   61 M   303 Gary Jones                  Ocala,FL                                                      
  71   23:09  7:28    8 30-34   62 M   199 Navroz Saju                 Ocala,FL                                                      
  72   23:12  7:29    2 35-39   10 F   215 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                      
  73   23:13  7:29    4 30-34   11 F   223 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                      
  74   23:15  7:30    8 45-49   63 M   143 Dwight Landmann             Ocala,FL                                                      
  75   23:17  7:31    5 35-39   64 M   185 David Flagg                 Ocklawaha,FL                                                  
  76   23:18  7:31    3 35-39   12 F   107 Traci Cook                  Beverly Hills,FL                                              
  77   23:20  7:32   11 10-14   65 M   144 Kyle Landmann               Ocala,FL                                                      
  78   23:22  7:32    5 30-34   13 F   184 Deborah Flagg               Ocklawaha,FL                                                  
  79   23:23  7:33    2 40-44   14 F   364 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                      
  80   23:26  7:34    9 45-49   66 M   365 Tom Flynn                   Ocala,FL                                                      
  81   23:29  7:35    5 50-54   67 M   299 James Malloy                Bushnell,FL                                                   
  82   23:32  7:35    6 50-54   68 M   370 Tom Forman                  Altamonte Spr,FL                                              
  83   23:35  7:36    2 10-14   15 F   231 Kelly Hansen                Jupiter,FL                                                    
  84   23:41  7:38   10 45-49   69 M   232 Clay Hansen                 Jupiter,FL                                                    
  85   23:44  7:39   10 40-44   70 M   228 Joseph White                Ocala,FL                                                      
  86   23:46  7:40   14 15-19   71 M   249 Kelly Antine                Ocala,FL                                                      
  87   23:48  7:41    1 55-59   72 M   292 Ted Stauffer                Inverness,FL                                                  
  88   23:51  7:42    4 15-19   16 F    63 Rebecca Thielemann          Dunnellon,FL                                                  
  89   23:54  7:43    5 15-19   17 F   304 Brandi Jewell               Wiersdale,FL                                                  
  90   23:56  7:43    1 25-29   18 F   177 Becky Balkcom               Ocala,FL                                                      
  91   23:58  7:44    4 35-39   19 F   101 Karon Baumann               Ocala,FL                                                      
  92   24:02  7:45    5 35-39   20 F   265 Karen Spore                 Ocala,FL                                                      
  93   24:04  7:46   11 45-49   73 M    89 Arthur Poole                Ocala,FL                                                      
  94   24:07  7:47   15 15-19   74 M   235 Elliot Slack                Morriston,FL                                                  
  95   24:09  7:47    7 50-54   75 M   245 Al Ganter                   Ocala,FL                                                      
  96   24:12  7:48   11 40-44   76 M    64 Bob Schafer                 Ocala,FL                                                      
  97   24:14  7:49   12 10-14   77 M   224 Jason Holley                Ocala,FL                                                      
  98   24:16  7:50   13 10-14   78 M   219 John Paglia                 Ocala,FL                                                      
  99   24:19  7:51    6 15-19   21 F   352 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                      
 100   24:21  7:51   14 10-14   79 M   164 Patrick Dacey               Ocala,FL                                                      
 101   24:25  7:53   12 40-44   80 M   374 Jeff Carr                   Citra,FL                                                      
 102   24:27  7:53   16 15-19   81 M   313 John Suess                  Ocala,FL                                                      
 103   24:30  7:54    7 15-19   22 F   323 Becky McRoe                 Silver Springs,FL                                             
 104   24:32  7:55   15 10-14   82 M   366 Patrick Stoner              Ocala,FL                                                      
 105   24:34  7:55   16 10-14   83 M   209 Nicholas Paris              Ocala,FL                                                      
 106   24:36  7:56     Age?     84 M   316 Steven Sabatino                                                                        
 107   24:38  7:57    6 35-39   85 M   257 Robert Hernton              Ocala,FL                                                      
 108   24:46  7:59    6 35-39   23 F   327 Marianne Smith              Ormond Beach,FL                                               
 109   24:52  8:01    9 30-34   86 M    53 Brian Tyler                 Inverness,FL                                                  
 110   24:54  8:02   13 40-44   87 M   108 James Hull                  Ocala,FL                                                      
 111   24:57  8:03    3 40-44   24 F   343 Peggy Yost                  Summerfield,FL                                                
 112   25:03  8:05   17 15-19   88 M   244 Josh Peavy                  Ocala,FL                                                      
 113   25:06  8:06    3 01-9    89 M   149 Jered Watford               Summerfield,FL                                               
 114   25:08  8:06   14 40-44   90 M   272 William Mentzer             Ocala,FL                                                      
 115   25:13  8:08    2 55-59   91 M   250 Am Cormelio                 Interlacken,FL                                                
 116   25:16  8:09   17 10-14   92 M   306 Gerald Toms                 Ocala,FL                                                      
 117   25:18  8:10    1 65-69   93 M   363 Daniel Quick                Beverly Hills,FL                                              
 118   25:26  8:12    1 45-49   25 F    94 Pamela Blaisdell            Hernando,FL                                                   
 119   25:34  8:15   12 45-49   94 M   202 Mike Rooks                  Beverly Hills,FL                                              
 120   25:36  8:15    7 35-39   26 F   334 Julie Rohrbacher            Ocala,FL                                                      
 121   25:38  8:16   15 40-44   95 M   152 Rick Hooper                 Morriston,FL                                                  
 122   25:40  8:17    4 40-44   27 F   317 Kathi Riggs                 Ocala,FL                                                      
 123   25:42  8:17   18 10-14   96 M   124 Jared Morgan                Ocala,FL                                                      
 124   25:43  8:18    1 60-64   97 M    66 Paul Schlegel               Ocklawaha,FL                                                  
 125   25:45  8:18    3 10-14   28 F   137 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                      
 126   25:47  8:19    7 35-39   98 M   166 John Dunn                   Citra,FL                                                      
 127   25:49  8:20   18 15-19   99 M   294 Brian Burns                 Ocala,FL                                                      
 128   25:51  8:20   19 15-19  100 M   181 Robert Tingler              Ocala,FL                                                      
 129   25:52  8:21   19 10-14  101 M   205 Trevor Roberts              Ft Mccoy,FL                                                   
 130   25:56  8:22   20 10-14  102 M   253 Woody Light                 Ocala,FL                                                      
 131   26:06  8:25    2 25-29   29 F   332 Jennifer Colombo            Eustis,FL                                                     
 132   26:07  8:25    2 45-49   30 F    61 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                  
 133   26:08  8:26    3 55-59  103 M   191 Ray Forman                  Ocala,FL                                                      
 134   26:09  8:26   13 45-49  104 M   273 William Plunley             Ocala,FL                                                      
 135   26:10  8:26   21 10-14  105 M   208 Caleb Herndon               Ocala,FL                                                      
 136   26:12  8:27   22 10-14  106 M   165 Gavin Dunn                  Citra,FL                                                      
 137   26:13  8:27   10 30-34  107 M   271 David DeCarlo               Inverness,FL                                                  
 138   26:15  8:28    8 15-19   31 F   102 Sandra Brookins             Ocala,FL                                                      
 139   26:29  8:33    2 60-64  108 M   111 Mel Miller                  Ocala,FL                                                      
 140   26:30  8:33   23 10-14  109 M    69 Trevor Erwine               Ocala,FL                                                      
 141   26:31  8:33   20 15-19  110 M    70 Troy Erwine                 Ocala,FL                                                      
 142   26:32  8:34    9 15-19   32 F   305 Misty Jewell                Weirsdale,FL                                                  
 143   26:32  8:34   24 10-14  111 M   355 Tj Young                    Ocala,FL                                                      
 144   26:33  8:34    3 25-29   33 F   183 Janet Cyr                   Inverness,FL                                                  
 145   26:34  8:34    3 60-64  112 M    83 Gerald Hancock              Ocala,FL                                                      
 146   26:35  8:35    1 50-54   34 F   358 Gwende Ward                 Ocala,FL                                                      
 147   26:36  8:35    4 60-64  113 M   247 Jerry Hiatt                 Daytona,FL                                                    
 148   26:39  8:36   25 10-14  114 M   340 Cody Scully                 Ft Mccoy,FL                                                   
 149   26:42  8:37   10 15-19   35 F   227 Stephanie White             Ocala,FL                                                      
 150   26:46  8:38    4 01-9   115 M   225 Ryan Roach                  Ocala,FL                                                     
 151   26:49  8:39    8 50-54  116 M   171 Joe Faust                   Ocala,FL                                                      
 152   26:51  8:40    2 65-69  117 M   353 Bill Bonson                 Gainesville,FL                                                
 153   26:52  8:40   11 15-19   36 F   285 Jodi Stewart                Ocala,FL                                                      
 154   26:56  8:41   26 10-14  118 M   311 Matt Samra                  Ocala,FL                                                      
 155   27:00  8:43    5 60-64  119 M    79 Paul Dorey                  Citrus Springs,FL                                             
 156   27:01  8:43    9 50-54  120 M   287 Thomas Cartwright           Ocala,FL                                                      
 157   27:03  8:44    4 55-59  121 M   280 Carl Raschke                Gainesville,FL                                                
 158   27:04  8:44    2 50-54   37 F   136 Erna Miller                 Dunnellon,FL                                                  
 159   27:04  8:44    5 01-9   122 M   187 Christopher Tolson          Gainesville,FL                                               
 160   27:06  8:45    6 01-9   123 M   234 Colin Quainton              Ocala,FL                                                     
 161   27:08  8:45    7 01-9   124 M   324 Marc Sullivan               Ocala,FL                                                     
 162   27:08  8:45   16 40-44  125 M   325 Lee Sullivan                Ocala,FL                                                      
 163   27:09  8:45   14 45-49  126 M   233 Rod Quaintm                 Ocala,FL                                                      
 164   27:10  8:46    1 01-9    38 F   110 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                     
 165   27:12  8:46   17 40-44  127 M   258 Brian Eastburn              Mount Dora,FL                                                 
 166   27:13  8:47   15 45-49  128 M   262 Mark Suiters                Sumterville,FL                                                
 167   27:14  8:47    4 10-14   39 F    56 Emily McCollum              Ocala,FL                                                      
 168   27:15  8:47    6 30-34   40 F   301 Susan Hebert                Ocala,FL                                                      
 169   27:16  8:48   21 15-19  129 M   246 Tim White                   Ocala,FL                                                      
 170   27:17  8:48    8 35-39   41 F   167 Kim Dunn                    Citra,FL                                                      
 171   27:17  8:48    5 10-14   42 F   117 Sarah Westol                Ocala,FL                                                      
 172   27:19  8:49    7 30-34   43 F   195 Sherry Seiberlich           Ocala,FL                                                      
 173   27:20  8:49   10 50-54  130 M   194 John Wolf                   Ocala,FL                                                      
 174   27:21  8:49    5 55-59  131 M   116 John Westol                 Ocala,FL                                                      
 175   27:22  8:50    8 35-39  132 M   236 Hoss Golick                 Ocala,FL                                                      
 176   27:23  8:50    8 01-9   133 M   226 Tyler Williams              Ocala,FL                                                     
 177   27:24  8:50    4 25-29   44 F   290 Shae Coy                    Ocala,FL                                                      
 178   27:26  8:51   27 10-14  134 M   229 Miquel Novoa                Ocala,FL                                                      
 179   27:27  8:51   28 10-14  135 M   379 Timothy Dean                Ocala,FL                                                      
 180   27:28  8:52   11 30-34  136 M   378 Tom Dean                    Ocala,FL                                                      
 181   27:29  8:52   29 10-14  137 M   214 Justin Powell               Ocala,FL                                                      
 182   27:30  8:52    5 40-44   45 F   281 Kathy Hatfield              Ocala,FL                                                      
 183   27:32  8:53   11 50-54  138 M   189 Robert Goddard              Ocala,FL                                                      
 184   27:32  8:53   30 10-14  139 M   130 Ryan Mager                  Ocala,FL                                                      
 185   27:33  8:53   12 30-34  140 M   320 John Battle                 Citra,FL                                                      
 186   27:34  8:54   18 40-44  141 M   176 Timothy Eckert              Ocala,FL                                                      
 187   27:43  8:56   19 40-44  142 M   129 Jim Mager                   Ocala,FL                                                      
 188   27:54  9:00    6 10-14   46 F   109 Caitlin Rohrbacher          Ocala,FL                                                      
 189   27:56  9:01    7 10-14   47 F   154 Jeanelle Ward               Ocala,FL                                                      
 190   27:58  9:01   20 40-44  143 M    86 James Vogel                 Ocala,FL                                                      
 191   28:01  9:02    3 45-49   48 F   300 Joan McDonald               Ocala,FL                                                      
 192   28:02  9:03   13 30-34  144 M   162 Clinton Bowen               Ocala,FL                                                      
 193   28:04  9:03   21 40-44  145 M   261 Robert McCall               Ocala,FL                                                      
 194   28:05  9:04    6 40-44   49 F   203 Terri Varnadoe              Ocala,FL                                                      
 195   28:07  9:04    6 60-64  146 M    62 David Payette               Dunnellon,FL                                                  
 196   28:08  9:05   16 45-49  147 M   319 Van Akin                    Ocala,FL                                                      
 197   28:08  9:05    3 50-54   50 F   349 Mary Knopfle                Hawthorne,FL                                                  
 198   28:10  9:05    5 25-29   51 F   204 Kim Garrett                 Belleview,FL                                                  
 199   28:11  9:05    9 01-9   148 M   188 Paul Tolson                 Gainesville,FL                                               
 200   28:12  9:06    6 25-29   52 F   212 Christa Parodi              Ocala,FL                                                      
 201   28:14  9:06    9 35-39   53 F   350 Stephanie Barker            Ocala,FL                                                      
 202   28:15  9:07   31 10-14  149 M    84 Ryan Stalzer                Ocala,FL                                                      
 203   28:17  9:07    4 45-49   54 F    51 Beth Goddard                Ocala,FL                                                      
 204   28:18  9:08   12 15-19   55 F   321 Holly Peters                Ocala,FL                                                      
 205   28:21  9:09   10 35-39   56 F   134 Suzie Kerns                 Ocala,FL                                                      
 206   28:23  9:09    9 35-39  150 M   314 Patrick Cress               Ocala,FL                                                      
 207   28:25  9:10   22 40-44  151 M   336 Juan Lopez                  Ocala,FL                                                      
 208   28:27  9:11   12 50-54  152 M   333 Tom Cielesz                 Ocala,FL                                                      
 209   28:29  9:11    1 60-64   57 F   362 Joni Martinazzi             Beverly Hills,FL                                              
 210   28:32  9:12    7 40-44   58 F   255 Missy Dunse                 Ocala,FL                                                      
 211   28:33  9:13    8 10-14   59 F   254 Augusta Dunse               Ocala,FL                                                      
 212   28:34  9:13    2 60-64   60 F   131 Carole Simmer               Ocala,FL                                                      
 213   28:38  9:14   17 45-49  153 M    93 Bruce Hawk                  Ocala,FL                                                      
 214   28:43  9:16    8 40-44   61 F   351 Kimberly Scudder            Ocala,FL                                                      
 215   28:48  9:17   13 15-19   62 F   122 Emily Banks                 Inverness,FL                                                  
 216   28:52  9:19    8 30-34   63 F    76 Christine Devito            Ocala,FL                                                      
 217   28:58  9:21    9 30-34   64 F   184 Deborah Flagg               Ocklawaha,FL                                                  
 218   29:05  9:23    9 10-14   65 F    55 Sara McCollum               Ocala,FL                                                      
 219   29:14  9:26    9 40-44   66 F   298 Clare Malloy                Bushnell,FL                                                   
 220   29:23  9:29   10 10-14   67 F   221 Natalie Moreau              Ocala,FL                                                      
 221   29:27  9:30   32 10-14  154 M    98 Troy Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                  
 222   29:30  9:31    5 45-49   68 F    81 Lynn Larue                  Daytona Beach,FL                                              
 223   29:38  9:34   10 35-39  155 M   182 Arthur Ponder               Ocala,FL                                                      
 224   29:41  9:35   11 10-14   69 F   217 Lauren Paglia               Ocala,FL                                                      
 225   29:44  9:35   11 35-39   70 F    59 Kyra Hancock                Lowell,FL                                                     
 226   29:46  9:36   12 10-14   71 F   348 Marianne Valenza            Beverly Hills,FL                                              
 227   29:49  9:37    6 45-49   72 F   322 Bonnie Gruendyke            Silver Springs,FL                                             
 228   29:52  9:38   13 10-14   73 F   279 Lydia Siyufy                Ocala,FL                                                      
 229   29:54  9:39   14 10-14   74 F   277 Alex Crenshaw               Ocala,FL                                                      
 230   29:57  9:40    7 45-49   75 F   291 Donna Fulford               Ocala,FL                                                      
 231   30:00  9:41   23 40-44  156 M   256 Jess Emery                  Ocala,FL                                                      
 232   30:06  9:43    4 50-54   76 F   293 Judith Tolliver             Inverness,FL                                                  
 233   30:08  9:43   10 40-44   77 F   201 Francie Rooks               Beverly Hills,FL                                              
 234   30:10  9:44   10 01-9   157 M   331 Chuckie Looney              Ocala,FL                                                     
 235   30:15  9:45    8 45-49   78 F   180 Lynn Heller                 Ocala,FL                                                      
 236   30:22  9:48    7 25-29   79 F   179 Michelle Smith              Dunnellon,FL                                                  
 237   30:28  9:50    9 45-49   80 F   196 Kathleen Gavigan            Ocala,FL                                                      
 238   30:32  9:51    7 60-64  158 M   174 Michael Harrison            Ocala,FL                                                      
 239   30:34  9:52   15 10-14   81 F   105 Christine Bell              Ocala,FL                                                      
 240   30:36  9:52    1 20-24   82 F   289 Amanda Ritch                Ocala,FL                                                      
 241   30:40  9:54   16 10-14   83 F   268 Amber Samaniego             Ocala,FL                                                      
 242   30:44  9:55   12 35-39   84 F   278 Rita Wilemon                Ocala,FL                                                      
 243   31:02 10:01   17 10-14   85 F   368 Julia Barber                Ocala,FL                                                      
 244   31:05 10:02   11 35-39  159 M   163 Meyer Carter                Ocala,FL                                                      
 245   31:22 10:07   14 30-34  160 M   168 William Wissinger           Ocala,FL                                                      
 246   31:24 10:08    1 70-98  161 M    73 Gerald Gilbertson           Ocala,FL                                                      
 247   31:26 10:08    2 01-9    86 F   367 Rebecca Stoner              Ocala,FL                                                     
 248   31:34 10:11   10 45-49   87 F   198 Rosalee Shiffman            Ocala,FL                                                      
 249   31:36 10:12   11 45-49   88 F   220 Debbie Robertson            Ocala,FL                                                      
 250   31:37 10:12   18 10-14   89 F   347 Helen Sickler               Lecanto,FL                                                    
 251   31:39 10:13    8 25-29   90 F   251 Dawn Wallace                Gainesville,FL                                                
 252   31:40 10:13   12 35-39  162 M   160 Luther Yawn                 Ocala,FL                                                      
 253   31:42 10:14    5 50-54   91 F   315 Patty Sabatino              Micanor,FL                                                    
 254   31:44 10:14   24 40-44  163 M   112 Henry Allcott               Ocala,FL                                                      
 255   31:47 10:15   10 30-34   92 F   275 Christine Forde             Ocala,FL                                                      
 256   31:58 10:19   13 35-39  164 M   161 Charles Hunt                Ocala,FL                                                      
 257   32:13 10:24   19 10-14   93 F   360 Jope Cain                   Ocala,FL                                                      
 258   32:13 10:24   13 35-39   94 F   361 Carolyn Cain                Ocala,FL                                                      
 259   32:21 10:26    2 70-98  165 M   127 John Vander Linden          Ocala,FL                                                      
 260   32:27 10:28   11 40-44   95 F   115 Vicki Schwent               Ocala,FL                                                      
 261   32:33 10:30   14 35-39   96 F   172 Charlene Wyns               Ocala,FL                                                      
 262   33:00 10:39    8 60-64  166 M   126 Jhn Urbanowicz              Summerfield,FL                                                
 263   33:26 10:47   15 35-39   97 F   359 Danyell Harris              Ocala,FL                                                      
 264   33:41 10:52   11 30-34   98 F   104 Kelly Brady                 Ocala,FL                                                      
 265   33:49 10:55   12 45-49   99 F   119 Belinda Stevens             Dunnellon,FL                                                  
 266   33:57 10:57   14 35-39  167 M   153 Ray Still                   Ocala,FL                                                      
 267   34:24 11:06   20 10-14  100 F   338 Stevi Ruleo                 Ft Mccoy,FL                                                   
 268   34:27 11:07   21 10-14  101 F   377 Brenda Timko                Salt Springs,FL                                               
 269   34:32 11:08    3 01-9   102 F   339 Holly Scully                Ft Mccoy,FL                                                  
 270   34:38 11:10   11 01-9   168 M   207 Jacob Vanwart               Ocala,FL                                                     
 271   34:38 11:10   16 35-39  103 F   206 Robin Vanwart               Ocala,FL                                                      
 272   34:42 11:12   17 35-39  104 F   266 Therese Elliott             Ocala,FL                                                      
 273   34:45 11:13    3 65-69  169 M   241 Charle Durham               Inverness,FL                                                  
 274   34:58 11:17   22 10-14  105 F   310 Alora Goodmanson            Ocala,FL                                                      
 275   35:01 11:18   23 10-14  106 F   309 Kandice Sweet               Ocala,FL                                                      
 276   35:04 11:19   33 10-14  170 M   346 Mitch Valenza               Beverly Hills,FL                                              
 277   35:06 11:19   13 45-49  107 F   103 Kathleen Simpson            Silver Springs,FL                                             
 278   35:07 11:20   15 35-39  171 M   307 Jonathan Sweet              Ocala,FL                                                      
 279   35:10 11:21   12 40-44  108 F   240 Malena Dominquez            Ocala,FL                                                      
 280   35:23 11:25   12 01-9   172 M    88 Jacob Ponder                Ocala,FL                                                     
 281   35:36 11:29   14 15-19  109 F   148 Cristina Cowan              Dunnellon,FL                                                  
 282   35:36 11:29   18 45-49  173 M   147 Jamie Cowan                 Dunnellon,FL                                                  
 283   35:40 11:30   13 40-44  110 F   356 Mary Oglesby                Ocala,FL                                                      
 284   35:44 11:32   24 10-14  111 F   308 Kindal Sweet                Ocala,FL                                                      
 285   35:46 11:32    4 01-9   112 F   357 Brooks Oglesby              Ocala,FL                                                     
 286   35:48 11:33    1 55-59  113 F   213 Olga Alvarez                Ocala,FL                                                      
 287   35:52 11:34   14 40-44  114 F   146 Shari Cowan                 Dunnellon,FL                                                  
 288   38:00 12:15     Age?    115 F   354 Kaylee Raney                Ocala,FL                                                      
 289   38:00 12:15    9 60-64  174 M   132 Keith Simmer                Ocala,FL                                                      
 290   38:04 12:17   25 10-14  116 F    68 Ashley Erwine               Ocala,FL                                                      
 291   38:06 12:17    5 01-9   117 F    72 Hanna Whiting               Ocala,FL                                                     
 292   38:08 12:18   14 45-49  118 F    71 Lynn Erwine                 Ocala,FL                                                      
 293   38:37 12:27    9 25-29  119 F   128 Lainie Claudio              Ocala,FL                                                      
 294   38:40 12:28   26 10-14  120 F   376 Amy Roberts                 Ft Mccoy,FL                                                   
 295   40:44 13:08   34 10-14  175 M   260 Robert McCall               Ocala,FL                                                      
 296   40:44 13:08    6 50-54  121 F    78 Mary Riggins                Lady Lake,FL                                                  
 297   41:35 13:25   13 01-9   176 M   193 Robbie Phillips             Ocala,FL                                                     
 298   41:35 13:25   25 40-44  177 M   192 Robert Phillips             Ocala,FL                                                      
 299   43:47 14:07   12 30-34  122 F    99 Cara Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                  
            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:58  5:09    1 15-19    1 M    67 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                     
 2     16:28  5:19    2 15-19    2 M   125 Jon Seaton                  Ocala,FL                                                     
 3     16:58  5:28    1 30-34    3 M   248 Kayle Fisher                Ormond Bch,FL                                                

            MASTER MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:55  5:47    1 45-49    6 M   123 Paul Appenheim              Gainesville,FL                                               

           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 30-34    1 F    65 Jennifer Schmidt            Inverness,FL                                                 
 2     20:49  6:43    1 15-19    2 F   243 Gwenddyn Atkinon            Summerfield,FL                                               
 3     20:52  6:44    1 40-44    3 F   252 Pamela Hanson-Peterson      Port Orange,FL                                               

           MASTER WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:52  6:44    1 40-44    3 F   252 Pamela Hanson-Peterson      Port Orange,FL                                               
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:24 10:08    1 70-98  161 M    73 Gerald Gilbertson           Ocala,FL                                                     
 2     32:21 10:26    2 70-98  165 M   127 John Vander Linden          Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 65-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:18  8:10    1 65-69   93 M   363 Daniel Quick                Beverly Hills,FL                                             
 2     26:51  8:40    2 65-69  117 M   353 Bill Bonson                 Gainesville,FL                                               
 3     34:45 11:13    3 65-69  169 M   241 Charle Durham               Inverness,FL                                                 
         MEN AGE GROUP 60-64
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:43  8:18    1 60-64   97 M    66 Paul Schlegel               Ocklawaha,FL                                                 
 2     26:29  8:33    2 60-64  108 M   111 Mel Miller                  Ocala,FL                                                     
 3     26:34  8:34    3 60-64  112 M    83 Gerald Hancock              Ocala,FL                                                     
 4     26:36  8:35    4 60-64  113 M   247 Jerry Hiatt                 Daytona,FL                                                   
 5     27:00  8:43    5 60-64  119 M    79 Paul Dorey                  Citrus Springs,FL                                            
         MEN AGE GROUP 55-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:48  7:41    1 55-59   72 M   292 Ted Stauffer                Inverness,FL                                                 
 2     25:13  8:08    2 55-59   91 M   250 Am Cormelio                 Interlacken,FL                                               
 3     26:08  8:26    3 55-59  103 M   191 Ray Forman                  Ocala,FL                                                     
 4     27:03  8:44    4 55-59  121 M   280 Carl Raschke                Gainesville,FL                                               
 5     27:21  8:49    5 55-59  131 M   116 John Westol                 Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 50-54
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:22  6:15    1 50-54   19 M    95 Charlie Blaisdell           Hernando,FL                                                  
 2     19:40  6:21    2 50-54   26 M   158 John Siwek                  Silver Springs,FL                                            
 3     20:17  6:33    3 50-54   30 M   133 Fred Hill                   Ocala,FL                                                     
 4     20:32  6:37    4 50-54   33 M   337 Tom Wells                   Ocala,FL                                                     
 5     23:29  7:35    5 50-54   67 M   299 James Malloy                Bushnell,FL                                                  
         MEN AGE GROUP 45-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:29  5:58    2 45-49   13 M   283 Ignacio Leon                Ocala,FL                                                     
 2     19:29  6:17    3 45-49   21 M   120 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                 
 3     20:38  6:39    4 45-49   34 M   178 Bobby Ripple                Dunnellon,FL                                                 
 4     21:23  6:54    5 45-49   36 M   274 Randy Forde                 Ocala,FL                                                     
 5     22:12  7:10    6 45-49   48 M   173 Paul Franck                 Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 40-44
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 40-44    8 M   297 Chuck Arp                   Crystal River,FL                                             
 2     19:18  6:14    2 40-44   17 M   259 Tom Davis                   Ocala,FL                                                     
 3     19:31  6:18    3 40-44   22 M   326 Mark Parrsian               Dunnellon,FL                                                 
 4     19:52  6:25    4 40-44   27 M    96 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                 
 5     21:28  6:55    5 40-44   39 M   106 Dwight Stevenson            Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 35-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:31  5:39    1 35-39    4 M    90 Michael Revense             Silver Springs,FL                                            
 2     18:46  6:03    2 35-39   14 M   190 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                     
 3     20:24  6:35    3 35-39   31 M   267 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                     
 4     20:28  6:36    4 35-39   32 M   100 Keith Baumann               Ocala,FL                                                     
 5     23:17  7:31    5 35-39   64 M   185 David Flagg                 Ocklawaha,FL                                                 
         MEN AGE GROUP 30-34
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:25  6:16    2 30-34   20 M   372 Ricky Quintana              Gainesville,FL                                               
 2     19:34  6:19    3 30-34   24 M   371 Willy Thelosen              Gainesville,FL                                               
 3     19:54  6:25    4 30-34   28 M   270 Ricky Grant                 Inverness,FL                                                 
 4     21:46  7:01    5 30-34   43 M   342 Robert McLean               Ocala,FL                                                     
 5     22:26  7:14    6 30-34   49 M   237 Jesse Jinkins               Summerfield,FL                                               
         MEN AGE GROUP 25-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:00  7:06    1 25-29   47 M   276 David Vincent               Citrus Springs,FL                                            
         MEN AGE GROUP 20-24
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:18  5:54    1 20-24   10 M   118 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                 
 2     18:22  5:55    2 20-24   11 M    74 Erich Miller                Inglis,FL                                                    
 3     19:32  6:18    3 20-24   23 M   284 Alan Couzens                Ocala,FL                                                     
 4     22:36  7:17    4 20-24   53 M   335 Michael Lehman              Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 15-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:07  5:51    3 15-19    7 M   264 Jason Huffman               Ocala,FL                                                     
 2     18:14  5:53    4 15-19    9 M    91 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                     
 3     18:26  5:57    5 15-19   12 M    75 Cameron Ropple              Dunnellon,FL                                                 
 4     19:01  6:08    6 15-19   15 M   341 Danny Schlenker             Ocala,FL                                                     
 5     19:20  6:14    7 15-19   18 M   157 Jevin Epyman                Ocala,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 10-14
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:51  5:45    1 10-14    5 M   150 Paul Fitzpatrick            Ocala,FL                                                     
 2     19:07  6:10    2 10-14   16 M   169 Travis Robbins              Dunnellon,FL                                                 
 3     19:36  6:19    3 10-14   25 M   145 Cullan Jones                Ocala,FL                                                     
 4     21:26  6:55    4 10-14   37 M   344 Andy Yost                   Summerfield,FL                                               
 5     21:27  6:55    5 10-14   38 M    97 Todd Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                 
         MEN AGE GROUP 01- 9
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:38  7:18    1 01-9    55 M   330 Jesse Carter                Ocala,FL                                                    
 2     22:48  7:21    2 01-9    59 M   328 Zach Gray                   Ocala,FL                                                    
 3     25:06  8:06    3 01-9    89 M   149 Jered Watford               Summerfield,FL                                              
 4     26:46  8:38    4 01-9   115 M   225 Ryan Roach                  Ocala,FL                                                    
 5     27:04  8:44    5 01-9   122 M   187 Christopher Tolson          Gainesville,FL                                              
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
       WOMEN AGE GROUP 60-64
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:29  9:11    1 60-64   57 F   362 Joni Martinazzi             Beverly Hills,FL                                             
 2     28:34  9:13    2 60-64   60 F   131 Carole Simmer               Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 55-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:48 11:33    1 55-59  113 F   213 Olga Alvarez                Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 50-54
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:35  8:35    1 50-54   34 F   358 Gwende Ward                 Ocala,FL                                                     
 2     27:04  8:44    2 50-54   37 F   136 Erna Miller                 Dunnellon,FL                                                 
 3     28:08  9:05    3 50-54   50 F   349 Mary Knopfle                Hawthorne,FL                                                 
 4     30:06  9:43    4 50-54   76 F   293 Judith Tolliver             Inverness,FL                                                 
 5     31:42 10:14    5 50-54   91 F   315 Patty Sabatino              Micanor,FL                                                   
       WOMEN AGE GROUP 45-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:26  8:12    1 45-49   25 F    94 Pamela Blaisdell            Hernando,FL                                                  
 2     26:07  8:25    2 45-49   30 F    61 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                 
 3     28:01  9:02    3 45-49   48 F   300 Joan McDonald               Ocala,FL                                                     
 4     28:17  9:07    4 45-49   54 F    51 Beth Goddard                Ocala,FL                                                     
 5     29:30  9:31    5 45-49   68 F    81 Lynn Larue                  Daytona Beach,FL                                             
       WOMEN AGE GROUP 40-44
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:23  7:33    2 40-44   14 F   364 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                     
 2     24:57  8:03    3 40-44   24 F   343 Peggy Yost                  Summerfield,FL                                               
 3     25:40  8:17    4 40-44   27 F   317 Kathi Riggs                 Ocala,FL                                                     
 4     27:30  8:52    5 40-44   45 F   281 Kathy Hatfield              Ocala,FL                                                     
 5     28:05  9:04    6 40-44   49 F   203 Terri Varnadoe              Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 35-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:47  7:21    1 35-39    9 F    85 Patty Vogel                 Ocala,FL                                                     
 2     23:12  7:29    2 35-39   10 F   215 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                     
 3     23:18  7:31    3 35-39   12 F   107 Traci Cook                  Beverly Hills,FL                                             
 4     23:58  7:44    4 35-39   19 F   101 Karon Baumann               Ocala,FL                                                     
 5     24:02  7:45    5 35-39   20 F   265 Karen Spore                 Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 30-34
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:24  7:14    2 30-34    5 F    52 Karen Tyler                 Inverness,FL                                                 
 2     22:41  7:19    3 30-34    8 F   138 Audra Christensen           Ocala,FL                                                     
 3     23:13  7:29    4 30-34   11 F   223 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                     
 4     23:22  7:32    9 30-34   64 F   184 Deborah Flagg               Ocklawaha,FL                                                 
 5     27:15  8:47    6 30-34   40 F   301 Susan Hebert                Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 25-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:56  7:43    1 25-29   18 F   177 Becky Balkcom               Ocala,FL                                                     
 2     26:06  8:25    2 25-29   29 F   332 Jennifer Colombo            Eustis,FL                                                    
 3     26:33  8:34    3 25-29   33 F   183 Janet Cyr                   Inverness,FL                                                 
 4     27:24  8:50    4 25-29   44 F   290 Shae Coy                    Ocala,FL                                                     
 5     28:10  9:05    5 25-29   51 F   204 Kim Garrett                 Belleview,FL                                                 
       WOMEN AGE GROUP 20-24
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:36  9:52    1 20-24   82 F   289 Amanda Ritch                Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 15-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:20  6:53    2 15-19    4 F   302 Amanda Peters               Belleview,FL                                                 
 2     22:30  7:15    3 15-19    6 F    57 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                     
 3     23:51  7:42    4 15-19   16 F    63 Rebecca Thielemann          Dunnellon,FL                                                 
 4     23:54  7:43    5 15-19   17 F   304 Brandi Jewell               Wiersdale,FL                                                 
 5     24:19  7:51    6 15-19   21 F   352 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 10-14
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:35  7:17    1 10-14    7 F   218 Danielle Paglia             Ocala,FL                                                     
 2     23:35  7:36    2 10-14   15 F   231 Kelly Hansen                Jupiter,FL                                                   
 3     25:45  8:18    3 10-14   28 F   137 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                     
 4     27:14  8:47    4 10-14   39 F    56 Emily McCollum              Ocala,FL                                                     
 5     27:17  8:48    5 10-14   42 F   117 Sarah Westol                Ocala,FL                                                     
       WOMEN AGE GROUP 01- 9
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:10  8:46    1 01-9    38 F   110 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                    
 2     31:26 10:08    2 01-9    86 F   367 Rebecca Stoner              Ocala,FL                                                    
 3     34:32 11:08    3 01-9   102 F   339 Holly Scully                Ft Mccoy,FL                                                 
 4     35:46 11:32    4 01-9   112 F   357 Brooks Oglesby              Ocala,FL                                                    
 5     38:06 12:17    5 01-9   117 F    72 Hanna Whiting               Ocala,FL                                                    
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:58  5:09    1 15-19    1 M    67 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                     
 2     16:28  5:19    2 15-19    2 M   125 Jon Seaton                  Ocala,FL                                                     
 3     16:58  5:28    1 30-34    3 M   248 Kayle Fisher                Ormond Bch,FL                                                
 4     17:31  5:39    1 35-39    4 M    90 Michael Revense             Silver Springs,FL                                            
 5     17:51  5:45    1 10-14    5 M   150 Paul Fitzpatrick            Ocala,FL                                                     
 6     17:55  5:47    1 45-49    6 M   123 Paul Appenheim              Gainesville,FL                                               
 7     18:07  5:51    3 15-19    7 M   264 Jason Huffman               Ocala,FL                                                     
 8     18:11  5:52    1 40-44    8 M   297 Chuck Arp                   Crystal River,FL                                             
 9     18:14  5:53    4 15-19    9 M    91 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                     
 10    18:18  5:54    1 20-24   10 M   118 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                  
 11    18:22  5:55    2 20-24   11 M    74 Erich Miller                Inglis,FL                                                     
 12    18:26  5:57    5 15-19   12 M    75 Cameron Ropple              Dunnellon,FL                                                  
 13    18:29  5:58    2 45-49   13 M   283 Ignacio Leon                Ocala,FL                                                      
 14    18:46  6:03    2 35-39   14 M   190 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                      
 15    19:01  6:08    6 15-19   15 M   341 Danny Schlenker             Ocala,FL                                                      
 16    19:07  6:10    2 10-14   16 M   169 Travis Robbins              Dunnellon,FL                                                  
 17    19:18  6:14    2 40-44   17 M   259 Tom Davis                   Ocala,FL                                                      
 18    19:20  6:14    7 15-19   18 M   157 Jevin Epyman                Ocala,FL                                                      
 19    19:22  6:15    1 50-54   19 M    95 Charlie Blaisdell           Hernando,FL                                                   
 20    19:25  6:16    2 30-34   20 M   372 Ricky Quintana              Gainesville,FL                                                
 21    19:29  6:17    3 45-49   21 M   120 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                  
 22    19:31  6:18    3 40-44   22 M   326 Mark Parrsian               Dunnellon,FL                                                  
 23    19:32  6:18    3 20-24   23 M   284 Alan Couzens                Ocala,FL                                                      
 24    19:34  6:19    3 30-34   24 M   371 Willy Thelosen              Gainesville,FL                                                
 25    19:36  6:19    3 10-14   25 M   145 Cullan Jones                Ocala,FL                                                      
 26    19:40  6:21    2 50-54   26 M   158 John Siwek                  Silver Springs,FL                                             
 27    19:52  6:25    4 40-44   27 M    96 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                  
 28    19:54  6:25    4 30-34   28 M   270 Ricky Grant                 Inverness,FL                                                  
 29    20:00  6:27    8 15-19   29 M   263 Blake Joziak                Ocala,FL                                                      
 30    20:17  6:33    3 50-54   30 M   133 Fred Hill                   Ocala,FL                                                      
 31    20:24  6:35    3 35-39   31 M   267 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                      
 32    20:28  6:36    4 35-39   32 M   100 Keith Baumann               Ocala,FL                                                      
 33    20:32  6:37    4 50-54   33 M   337 Tom Wells                   Ocala,FL                                                      
 34    20:38  6:39    4 45-49   34 M   178 Bobby Ripple                Dunnellon,FL                                                  
 35    20:44  6:41    9 15-19   35 M   373 Kris Clere                  Silver Springs,FL                                             
 36    21:23  6:54    5 45-49   36 M   274 Randy Forde                 Ocala,FL                                                      
 37    21:26  6:55    4 10-14   37 M   344 Andy Yost                   Summerfield,FL                                                
 38    21:27  6:55    5 10-14   38 M    97 Todd Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                  
 39    21:28  6:55    5 40-44   39 M   106 Dwight Stevenson            Ocala,FL                                                      
 40    21:31  6:56    6 40-44   40 M   186 Russell Kirk                Ocala,FL                                                      
 41    21:44  7:01   10 15-19   41 M   230 Christian Hoeller           Ocala,FL                                                      
 42    21:45  7:01   11 15-19   42 M   369 Vertil Grifoil              Ocala,FL                                                      
 43    21:46  7:01    5 30-34   43 M   342 Robert McLean               Ocala,FL                                                      
 44    21:46  7:01   12 15-19   44 M    92 Bryan Pitts                 Ocala,FL                                                      
 45    21:46  7:01    6 10-14   45 M   216 Donte Sorrentino            Ocala,FL                                                      
 46    21:47  7:02   13 15-19   46 M   288 Adam Hartley                Ocala,FL                                                      
 47    22:00  7:06    1 25-29   47 M   276 David Vincent               Citrus Springs,FL                                             
 48    22:12  7:10    6 45-49   48 M   173 Paul Franck                 Ocala,FL                                                      
 49    22:26  7:14    6 30-34   49 M   237 Jesse Jinkins               Summerfield,FL                                                
 50    22:27  7:15    7 30-34   50 M   282 Jeffrey Burgoyne            Weirsdale,FL                                                  
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 30-34    1 F    65 Jennifer Schmidt            Inverness,FL                                                 
 2     20:49  6:43    1 15-19    2 F   243 Gwenddyn Atkinon            Summerfield,FL                                               
 3     20:52  6:44    1 40-44    3 F   252 Pamela Hanson-Peterson      Port Orange,FL                                               
 4     21:20  6:53    2 15-19    4 F   302 Amanda Peters               Belleview,FL                                                 
 5     22:24  7:14    2 30-34    5 F    52 Karen Tyler                 Inverness,FL                                                 
 6     22:30  7:15    3 15-19    6 F    57 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                     
 7     22:35  7:17    1 10-14    7 F   218 Danielle Paglia             Ocala,FL                                                     
 8     22:41  7:19    3 30-34    8 F   138 Audra Christensen           Ocala,FL                                                     
 9     22:47  7:21    1 35-39    9 F    85 Patty Vogel                 Ocala,FL                                                     
 10    23:12  7:29    2 35-39   10 F   215 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                      
 11    23:13  7:29    4 30-34   11 F   223 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                      
 12    23:18  7:31    3 35-39   12 F   107 Traci Cook                  Beverly Hills,FL                                              
 13    23:22  7:32    9 30-34   64 F   184 Deborah Flagg               Ocklawaha,FL                                                  
 14    23:23  7:33    2 40-44   14 F   364 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                      
 15    23:35  7:36    2 10-14   15 F   231 Kelly Hansen                Jupiter,FL                                                    
 16    23:51  7:42    4 15-19   16 F    63 Rebecca Thielemann          Dunnellon,FL                                                  
 17    23:54  7:43    5 15-19   17 F   304 Brandi Jewell               Wiersdale,FL                                                  
 18    23:56  7:43    1 25-29   18 F   177 Becky Balkcom               Ocala,FL                                                      
 19    23:58  7:44    4 35-39   19 F   101 Karon Baumann               Ocala,FL                                                      
 20    24:02  7:45    5 35-39   20 F   265 Karen Spore                 Ocala,FL                                                      
 21    24:19  7:51    6 15-19   21 F   352 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                      
 22    24:30  7:54    7 15-19   22 F   323 Becky McRoe                 Silver Springs,FL                                             
 23    24:46  7:59    6 35-39   23 F   327 Marianne Smith              Ormond Beach,FL                                               
 24    24:57  8:03    3 40-44   24 F   343 Peggy Yost                  Summerfield,FL                                                
 25    25:26  8:12    1 45-49   25 F    94 Pamela Blaisdell            Hernando,FL                                                   
 26    25:36  8:15    7 35-39   26 F   334 Julie Rohrbacher            Ocala,FL                                                      
 27    25:40  8:17    4 40-44   27 F   317 Kathi Riggs                 Ocala,FL                                                      
 28    25:45  8:18    3 10-14   28 F   137 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                      
 29    26:06  8:25    2 25-29   29 F   332 Jennifer Colombo            Eustis,FL                                                     
 30    26:07  8:25    2 45-49   30 F    61 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                  
 31    26:15  8:28    8 15-19   31 F   102 Sandra Brookins             Ocala,FL                                                      
 32    26:32  8:34    9 15-19   32 F   305 Misty Jewell                Weirsdale,FL                                                  
 33    26:33  8:34    3 25-29   33 F   183 Janet Cyr                   Inverness,FL                                                  
 34    26:35  8:35    1 50-54   34 F   358 Gwende Ward                 Ocala,FL                                                      
 35    26:42  8:37   10 15-19   35 F   227 Stephanie White             Ocala,FL                                                      
 36    26:52  8:40   11 15-19   36 F   285 Jodi Stewart                Ocala,FL                                                      
 37    27:04  8:44    2 50-54   37 F   136 Erna Miller                 Dunnellon,FL                                                  
 38    27:10  8:46    1 01-9    38 F   110 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                     
 39    27:14  8:47    4 10-14   39 F    56 Emily McCollum              Ocala,FL                                                      
 40    27:15  8:47    6 30-34   40 F   301 Susan Hebert                Ocala,FL                                                      
 41    27:17  8:48    8 35-39   41 F   167 Kim Dunn                    Citra,FL                                                      
 42    27:17  8:48    5 10-14   42 F   117 Sarah Westol                Ocala,FL                                                      
 43    27:19  8:49    7 30-34   43 F   195 Sherry Seiberlich           Ocala,FL                                                      
 44    27:24  8:50    4 25-29   44 F   290 Shae Coy                    Ocala,FL                                                      
 45    27:30  8:52    5 40-44   45 F   281 Kathy Hatfield              Ocala,FL                                                      
 46    27:54  9:00    6 10-14   46 F   109 Caitlin Rohrbacher          Ocala,FL                                                      
 47    27:56  9:01    7 10-14   47 F   154 Jeanelle Ward               Ocala,FL                                                      
 48    28:01  9:02    3 45-49   48 F   300 Joan McDonald               Ocala,FL                                                      
 49    28:05  9:04    6 40-44   49 F   203 Terri Varnadoe              Ocala,FL                                                      
 50    28:08  9:05    3 50-54   50 F   349 Mary Knopfle                Hawthorne,FL                                                  
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net