Reindeer 5K

Ocala, FL, December 4, 1999

Overall

Computerized Timing and Scoring By Spitler Race Systems:

Hello from the warm southlands! It’s great to do an event in a T-shirt and shorts this time of year.

The Reindeer 5K in Ocala Florida is run just before the Christmas parade. Floats, bands and the whole shootin’ match! Out and back on a flat stretch of road and spectators the entire way.
Rob “havin’ fun” Spitler

           Reindeer Run 5k                                   
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
   1   15:22  4:57    1 25-29    1 M   293 Conor Holt                  Gainesville,FL                                                    
   2   16:13  5:14    1 35-39    2 M     2 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                          
   3   16:28  5:19    1 20-24    3 M   247 David Robison               Williston,FL                                                      
   4   16:30  5:19    1 15-19    4 M    97 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                          
   5   17:24  5:37    1 30-34    5 M    32 Michael Revense             Silver Springs,FL                                                 
   6   17:27  5:38    2 15-19    6 M   142 Andrew Bautel               Ocala,FL                                                          
   7   17:49  5:45    3 15-19    7 M   308 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                          
   8   18:11  5:52    4 15-19    8 M   255 Kolby Vaughn                Ocala,FL                                                          
   9   18:15  5:53    1 45-49    9 M   235 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                      
  10   18:20  5:55    5 15-19   10 M   180 Kris Clere                  Silver Springs,FL                                                 
  11   18:25  5:56    2 30-34   11 M   298 Mike Tannahill              Ocala,FL                                                          
  12   18:31  5:58    1 11-14   12 M   263 Jason Juffman               Ocala,FL                                                          
  13   18:38  6:01    2 20-24   13 M   237 Danny Stevens Jr            Dunnellon,FL                                                      
  14   18:44  6:03    2 35-39   14 M   134 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                          
  15   18:52  6:05    6 15-19   15 M   345 Robert Hamm                 Dunnellon,FL                                                      
  16   18:53  6:05    3 20-24   16 M   143 Erich Miller                Inglis,FL                                                         
  17   19:06  6:10    1 40-44   17 M   329 Eddie Estes                 Ocala,FL                                                          
  18   19:30  6:17    7 15-19   18 M   349 Dan Schlenker               Ocala,FL                                                          
  19   19:32  6:18    8 15-19   19 M   283 Michael Lea                 Homosassa,FL                                                      
  20   19:46  6:23    9 15-19   20 M   252 Byron Pitts                 Ocala,FL                                                          
  21   20:01  6:27    2 11-14   21 M   166 Joey Sorrentino             Ocala,FL                                                          
  22   20:06  6:29   10 15-19   22 M   282 Jason Riddle                Ocala,FL                                                          
  23   20:11  6:31    1 30-34    1 F   231 Chris McKay                 Ocala,FL                                                          
  24   20:17  6:33    3 30-34   23 M   301 Jeff Fox                    Gainesville,FL                                                    
  25   20:20  6:34    2 45-49   24 M   131 Randy Forde                 Ocala,FL                                                          
  26   20:22  6:34    2 40-44   25 M   188 Jon Barber                  Ocala,FL                                                          
  27   20:32  6:37    2 30-34    2 F   326 Leann Wieawd                Mcintosh,FL                                                       
  28   20:34  6:38    3 35-39   26 M   119 John Jernigan               Ocala,FL                                                          
  29   20:36  6:39    3 45-49   27 M   261 Talph Cole                                                                                 
  30   20:44  6:41   11 15-19   28 M   319 Brett Peters                Belleview,FL                                                      
  31   20:46  6:42   12 15-19   29 M   226 Jesse Morenus               Ocklawana,FL                                                      
  32   20:47  6:42    1 15-19    3 F   320 Amanda Peters               Belleview,FL                                                      
  33   20:50  6:43    2 25-29   30 M   400 Artie Hubner                Ocala,FL                                                          
  34   20:52  6:44    4 35-39   31 M    71 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                      
  35   20:54  6:45    5 35-39   32 M   151 Shane Finch                 Ocala,FL                                                          
  36   20:58  6:46    4 45-49   33 M   339 Tom Wells                   Ocala,FL                                                          
  37   21:01  6:47    3 40-44   34 M   335 Chuck Trombly               Ocala,FL                                                          
  38   21:05  6:48   13 15-19   35 M   270 Dean Adams                  Ocala,FL                                                          
  39   21:09  6:49    4 40-44   36 M   217 John Galat                  Ocala,FL                                                          
  40   21:22  6:54    4 30-34   37 M     3 Willy The Loser             Gainesville,FL                                                    
  41   21:34  6:57    5 40-44   38 M   233 John Nevarez                Ocala,FL                                                          
  42   21:38  6:59    6 35-39   39 M    15 Dan Truluck                 Ocala,FL                                                          
  43   21:47  7:02    1 25-29    4 F    84 Kelli Burns                 Ocala,FL                                                          
  44   21:49  7:02    6 40-44   40 M   303 Steve Ritt                  Ocala,FL                                                          
  45   21:50  7:03    7 40-44   41 M   343 Stephen Dunn                Ocala,FL                                                          
  46   21:52  7:03    8 40-44   42 M    42 Dwight Stevenson            Ocala,FL                                                          
  47   21:53  7:04    7 35-39   43 M   305 Thomas Ingram               Ocala,FL                                                          
  48   21:54  7:04    5 45-49   44 M    66 Wayne Rosa                  Ormond Beach,FL                                                   
  49   21:56  7:05    6 45-49   45 M   340 Stev Truluck                Summerfield,FL                                                    
  50   21:59  7:05    3 30-34    5 F   354 Cammie Keel                                                                                
  51   22:02  7:06    8 35-39   46 M   195 Billy Nichols               Ocala,FL                                                          
  52   22:08  7:08    5 30-34   47 M    83 Everett Phillips            Gainsville,FL                                                     
  53   22:11  7:09   14 15-19   48 M    63 Cameron Flynn               Ocala,FL                                                          
  54   22:14  7:10    9 40-44   49 M   121 Richard Wilmoth             Ocala,FL                                                          
  55   22:16  7:11    1 50-54   50 M   114 Richard Scrimshaw           Zephyrhills,FL                                                    
  56   22:19  7:12   15 15-19   51 M   238 Vertin Guilfoil             Ocala,FL                                                          
  57   22:31  7:16    7 45-49   52 M   105 Fred Hill                   Ocala,FL                                                          
  58   22:32  7:16   16 15-19   53 M   302 George Ripple               Dunnellon,FL                                                      
  59   22:33  7:16    4 20-24   54 M   241 Jason Kovelesky             Summerfield,FL                                                    
  60   22:34  7:17    6 30-34   55 M   191 Keith Mitchell              Belleview,FL                                                      
  61   22:35  7:17    8 45-49   56 M    62 Thomas Flynn                Ocala,FL                                                          
  62   22:40  7:19    3 11-14   57 M   243 Corey Maret                 Ocala,FL                                                          
  63   22:44  7:20    1 45-49    6 F    67 Gail Rosa                   Ormond Beach,FL                                                   
  64   22:46  7:21    3 25-29   58 M    79 Jonathan Buehler            Ocala,FL                                                          
  65   22:48  7:21   10 40-44   59 M   277 Peter Tesch                 Ocala,FL                                                          
  66   22:49  7:22    2 15-19    7 F   179 Amanda Godwin               Summerfield,FL                                                    
  67   22:52  7:23    9 45-49   60 M   228 Benjamin Delmonico          Ocala,FL                                                          
  68   22:56  7:24    3 15-19    8 F   250 Gwendolyn Atkinson          Summerfield,FL                                                    
  69   22:58  7:25    4 11-14   61 M   352 Anthony Torres              Ocala,FL                                                          
  70   23:00  7:25    2 50-54   62 M   158 John Howton                 Ocala,FL                                                          
  71   23:03  7:26   11 40-44   63 M   257 Robert Ward                 Ocala,FL                                                          
  72   23:07  7:27    4 15-19    9 F   162 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                          
  73   23:09  7:28    5 11-14   64 M   350 Miles Mattheus              Ocala,FL                                                          
  74   23:11  7:29    9 35-39   65 M   337 David Paredes               Ocala,FL                                                          
  75   23:13  7:29    1 60-64   66 M   304 Jim Powell                  Daytona Beach,FL                                                  
  76   23:14  7:30    6 11-14   67 M   176 Kyle Iketani                Ocala,FL                                                          
  77   23:16  7:30    7 11-14   68 M   172 Michael Jenkins             Ocala,FL                                                          
  78   23:18  7:31    5 20-24   69 M    81 Andrew Mullally             Gainsville,FL                                                     
  79   23:20  7:32    1 35-39   10 F   165 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                          
  80   23:22  7:32    1 40-44   11 F   336 Cynthia Coker               Weeki Wachee,FL                                                   
  81   23:26  7:34   17 15-19   70 M   278 James Blevins               Homossasa,FL                                                      
  82   23:29  7:35    7 30-34   71 M    82 Thomas Wurzbach             Gainesville,FL                                                    
  83   23:31  7:35    4 25-29   72 M   215 James Boyachek              Ocala,FL                                                          
  84   23:33  7:36    8 11-14   73 M    74 Chase Branum                Ocala,FL                                                          
  85   23:35  7:36   10 45-49   74 M   325 Jim Malloy                  Bushnell,FL                                                       
  86   23:37  7:37    1 01-10   75 M   153 Gavin Dunn                  Citra,FL                                                          
  87   23:38  7:37    8 30-34   76 M   155 John Dunn                   Citra,FL                                                          
  88   23:40  7:38    9 11-14   77 M   156 Randy Howton                Ocala,FL                                                          
  89   23:42  7:39   10 11-14   78 M   207 Tyler Etheridge             Ocala,FL                                                          
  90   23:44  7:39   10 35-39   79 M   300 Michael Patterson           Gainesville,FL                                                    
  91   23:48  7:41    1 11-14   12 F   275 Sara Larramore              Silver Springs,FL                                                 
  92   23:51  7:42    4 30-34   13 F   322 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                          
  93   23:53  7:42   12 40-44   80 M   206 Mike Ethridge               Ocala,FL                                                          
  94   23:55  7:43   13 40-44   81 M    38 Steve Ames                  Ocala,FL                                                          
  95   23:56  7:43   11 11-14   82 M   328 Matt Maskiewicz             Ocala,FL                                                          
  96   23:56  7:43    2 01-10   83 M   271 Zach Gray                   Ocala,FL                                                          
  97   23:57  7:44   14 40-44   84 M   272 Dj Gray                     Ocala,FL                                                          
  98   23:58  7:44   12 11-14   85 M   202 Nicholas Paris              Ocla,FL                                                           
  99   23:58  7:44    9 30-34   86 M   152 Andrew Blackburn            Hernando,FL                                                       
 100   23:59  7:44    5 30-34   14 F   173 Kellie Howard               Jacksonville,FL                                                   
 101   24:00  7:45    1 70-98   87 M    18 Frank Guerro                Summerfield,FL                                                    
 102   24:02  7:45    3 01-10   88 M   290 Zachary Foster              Ocala,FL                                                          
 103   24:03  7:45   13 11-14   89 M   185 Patrick Stoner              Ocala,FL                                                          
 104   24:03  7:45    5 15-19   15 F   338 Lisa Coley                  Belleview,FL                                                      
 105   24:04  7:46    1 55-59   16 F   232 Judy Powell                 Crystal River,FL                                                  
 106   24:05  7:46   18 15-19   90 M   128 Eric Yonce                  Citra,FL                                                          
 107   24:05  7:46   11 45-49   91 M    36 Arthur Poole                Ocala,FL                                                          
 108   24:06  7:46   19 15-19   92 M    76 Jeromy Leary                Ocala,FL                                                          
 109   24:16  7:50    2 25-29   17 F    65 Sharon Quinn                Ocala,FL                                                          
 110   24:17  7:50   14 11-14   93 M    69 Todd Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                      
 111   24:18  7:50   10 30-34   94 M   192 Timothy Dean                Morriston,FL                                                      
 112   24:20  7:51    2 35-39   18 F   285 Julie Rohrbacher            Ocala,FL                                                          
 113   24:21  7:51   12 45-49   95 M   311 Donald Crowe                Ocala,FL                                                          
 114   24:22  7:52   20 15-19   96 M   116 Garrett Walston             Ocala,FL                                                          
 115   24:24  7:52    6 20-24   97 M   200 Chris Holloway              Gainesville,FL                                                    
 116   24:26  7:53    6 15-19   19 F   321 Bethany McBride             Ocala,FL                                                          
 117   24:30  7:54    3 25-29   20 F    27 Lea Supernault              Ocala,FL                                                          
 118   24:32  7:55    2 45-49   21 F    41 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                      
 119   24:34  7:55    3 35-39   22 F   120 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                          
 120   24:36  7:56   21 15-19   98 M   249 Jon Frashier                Orlando,FL                                                        
 121   24:38  7:57   13 45-49   99 M   230 Mark Barrett                Silver Springs,FL                                                 
 122   24:43  7:58   15 11-14  100 M   211 Chase Leonard               Ocala,FL                                                          
 123   24:46  7:59   14 45-49  101 M   248 Alan Frashier               Orlando,FL                                                        
 124   24:47  8:00   15 40-44  102 M    80 James Maddux                Ocala,FL                                                          
 125   24:48  8:00   11 35-39  103 M   348 Todd Zielinski              Ocala,FL                                                          
 126   24:50  8:01   16 11-14  104 M   245 Robert Gilman               Ocala,FL                                                          
 127   24:53  8:02    2 40-44   23 F   330 Valerie Estes               Ocala,FL                                                          
 128   24:57  8:03    4 35-39   24 F   130 Tammy Griffin               Ocala,FL                                                          
 129   25:01  8:04   15 45-49  105 M   150 Gordon Ripley               Ocala,FL                                                          
 130   25:04  8:05   17 11-14  106 M   221 Jean Gallaway               Ocala,FL                                                          
 131   25:08  8:06    3 40-44   25 F   170 Alysia Bursey               Ocala,FL                                                          
 132   25:15  8:09    2 11-14   26 F   405 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                          
 133   25:17  8:09   12 35-39  107 M   106 Keith Baumann               Ocala,FL                                                          
 134   25:18  8:10    7 15-19   27 F   240 Alison Godwin               Summerfield,FL                                                    
 135   25:20  8:10   18 11-14  108 M   260 Anthony Herman              Ocala,FL                                                          
 136   25:22  8:11    5 35-39   28 F   204 Kathi Riggs                 Ocala,FL                                                          
 137   25:23  8:11    6 35-39   29 F   107 Karon Baumann               Ocala,FL                                                          
 138   25:25  8:12    2 60-64  109 M   115 Gerald Hancock              Ocala,FL                                                          
 139   25:26  8:12    3 45-49   30 F   148 Nancy Eckert                Gainesville,FL                                                    
 140   25:28  8:13    8 15-19   31 F   168 Jenny Hawley                Ocala,FL                                                          
 141   25:30  8:14    6 30-34   32 F    77 Tina Sayan                  Silver Springs,FL                                                 
 142   25:33  8:15    4 45-49   33 F    98 Gloria Aylesworth           Ocala,FL                                                          
 143   25:37  8:16   19 11-14  110 M   186 Mark Stoner                 Ocala,FL                                                          
 144   25:39  8:16    4 01-10  111 M   291 Tucker Foster               Ocala,FL                                                          
 145   25:41  8:17    1 20-24   34 F   126 Kelly Savage                Ocala,FL                                                          
 146   25:42  8:17    3 60-64  112 M   102 Paul Dorey                  Citrus Springs,FL                                                 
 147   25:44  8:18   20 11-14  113 M   139 Jordan Spell                Ocala,FL                                                          
 148   25:46  8:19    3 50-54  114 M   109 John Dourte                 Ocklawaha,FL                                                      
 149   25:49  8:20    4 40-44   35 F   357 Patty Schaub                                                                               
 150   25:50  8:20   22 15-19  115 M   220 William Tidwell             Dunnellon,FL                                                      
 151   25:52  8:21    3 11-14   36 F   111 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                          
 152   25:53  8:21    9 15-19   37 F   274 Ashley Larramore            Silver Springs,FL                                                 
 153   25:54  8:21    7 35-39   38 F   117 Lisa Walston                Ocala,FL                                                          
 154   25:57  8:22    4 50-54  116 M    96 John Westol                 Ocala,FL                                                          
 155   25:59  8:23   10 15-19   39 F    43 Rebecca McRae               Silver Springs,FL                                                 
 156   26:01  8:24    8 35-39   40 F   251 Cheryl Gamage               Alachua,FL                                                        
 157   26:02  8:24   13 35-39  117 M    26 Fredrick Finley             Sanford,FL                                                        
 158   26:03  8:24    5 01-10  118 M   201 Thomas Paris                Ocala,FL                                                          
 159   26:04  8:25   14 35-39  119 M   199 Robert Herndon              Ocala,FL                                                          
 160   26:06  8:25    4 11-14   41 F   401 Jeanelle Ward               Ocala,FL                                                          
 161   26:07  8:25    5 50-54  120 M   256 Gwenda Ward                 Ocala,FL                                                          
 162   26:08  8:26   15 35-39  121 M    91 Curt Guyer                  Sunnerfield,FL                                                    
 163   26:15  8:28    6 01-10  122 M   356 Johnny Schaub                                                                              
 164   26:18  8:29   11 30-34  123 M   331 Dave Schlenker              Ocala,FL                                                          
 165   26:20  8:30    4 25-29   42 F   171 Holli Holmes                Ocala,FL                                                          
 166   26:22  8:30   16 40-44  124 M   288 Julio Batista               Ocala,FL                                                          
 167   26:25  8:31   16 35-39  125 M    24 Tom Rodriguez               Ocala,FL                                                          
 168   26:28  8:32    2 70-98  126 M    17 Edward Hall                 Belleview,FL                                                      
 169   26:30  8:33    5 25-29   43 F   341 Erin Lane                   Ocala,FL                                                          
 170   26:32  8:34   21 11-14  127 M   196 Kyle Landmann               Ocala,FL                                                          
 171   26:35  8:35   22 11-14  128 M   167 Dante Sorrentino            Ocala,FL                                                          
 172   26:38  8:35   16 45-49  129 M   197 Dwight Landmann             Ocala,FL                                                          
 173   26:40  8:36   11 15-19   44 F   112 Meredith Mc Cutcheon        Winter Garden,FL                                                  
 174   26:42  8:37    9 35-39   45 F   264 Karen Spore                 Ocala,FL                                                          
 175   26:45  8:38    2 20-24   46 F   254 Julie Jones                 Gainesville,FL                                                    
 176   26:47  8:38    1 60-98   47 F    12 Ann Rawnsley                Marathon,FL                                                       
 177   26:50  8:39    7 01-10  130 M   174 Patrick Dacey               Ocala,FL                                                          
 178   26:52  8:40   23 11-14  131 M   244 Matthew Gilman              Ocala,FL                                                          
 179   26:54  8:41   17 40-44  132 M   299 Bill Martinez               Gainesville,FL                                                    
 180   26:57  8:42    8 01-10  133 M   135 Justin Raney                Ocala,FL                                                          
 181   26:59  8:42   17 35-39  134 M   276 Robert Possehl              Summerfield,FL                                                    
 182   27:00  8:43   10 35-39   48 F   154 Kim Dunn                    Citra,FL                                                          
 183   27:02  8:43   24 11-14  135 M    64 Desmond Williams            Ocala,FL                                                          
 184   27:04  8:44    9 01-10  136 M   355 Kyle Schlarker                                                                             
 185   27:06  8:45   12 30-34  137 M   103 Andrew Jordan               Ocala,FL                                                          
 186   27:07  8:45   10 01-10  138 M   402 Robert McCall               Ocala,FL                                                          
 187   27:08  8:45    6 25-29   49 F    78 Pamela Buehler              Ocala,FL                                                          
 188   27:10  8:46   12 15-19   50 F   310 Miriam Otero                Ocala,FL                                                          
 189   27:11  8:46    1 01-10   51 F   286 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                          
 190   27:13  8:47   13 15-19   52 F   262 Heather Ellis               Ocala,FL                                                          
 191   27:15  8:47    1 50-54   53 F   157 Patricia Howton             Ocala,FL                                                          
 192   27:16  8:48   25 11-14  139 M   123 Troy Erwine                 Ocala,FL                                                          
 193   27:18  8:48   17 45-49  140 M   258 Tom Stankus                 Ocala,FL                                                          
 194   27:19  8:49   18 45-49  141 M    89 Randy Fischer               Ocala,FL                                                          
 195   27:20  8:49   26 11-14  142 M   333 Trevor Roberts              Ft Mccoy,FL                                                       
 196   27:22  8:50    4 60-64  143 M    13 George Rawnsley             Marathon,FL                                                       
 197   27:24  8:50    5 40-44   54 F   287 Kathy Hatfield              Ocala,FL                                                          
 198   27:26  8:51   23 15-19  144 M   281 Mike Crini                  Ocala,FL                                                          
 199   27:27  8:51   11 35-39   55 F   133 Rita Wilemon                Ocala,FL                                                          
 200   27:29  8:52   27 11-14  145 M   198 Caleb Herndon               Ocala,FL                                                          
 201   27:32  8:53    5 45-49   56 F   323 Joan McDonald               Ocala,FL                                                          
 202   27:34  8:54   18 35-39  146 M    16 Art Ponder                  Ocala,FL                                                          
 203   27:37  8:55    5 60-64  147 M    40 David Payette               Dunnellon,FL                                                      
 204   27:39  8:55   18 40-44  148 M   344 Jeff Carr                   Citra,FL                                                          
 205   27:42  8:56   19 35-39  149 M   127 Robert Boyette              Gainsville,FL                                                     
 206   27:44  8:57   12 35-39   57 F   317  Carolyn Cain               Ocala,FL                                                          
 207   27:46  8:57   24 15-19  150 M   253 Timothy White               Ocala,FL                                                          
 208   27:49  8:58    2 01-10   58 F   286 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                          
 209   27:51  8:59    1 55-59  151 M   273 Carl Raschke                Gainesville,FL                                                    
 210   27:54  9:00   19 45-49  152 M   332 David Bleam                 Ocala,FL                                                          
 211   27:56  9:01    7 25-29   59 F   297 Shannon Delisle Coy         Ocala,FL                                                          
 212   27:59  9:02   20 45-49  153 M   318 Bruce Peters                Belleview,FL                                                      
 213   28:01  9:02    6 50-54  154 M    35 Joe Faust                   Ocala,FL                                                          
 214   28:08  9:05    6 45-49   60 F    44 Bonnie Gruendyke            Silver Springs,FL                                                 
 215   28:10  9:05   21 45-49  155 M   181 Tom Clelesz                 Ocala,FL                                                          
 216   28:12  9:06    5 11-14   61 F   145 Emily McCollum              Ocala,FL                                                          
 217   28:14  9:06    2 50-54   62 F   138 Erna Miller                 Dunnellon,FL                                                      
 218   28:16  9:07    7 30-34   63 F   279 Rose Finney                 Athens,OH                                                         
 219   28:18  9:08   28 11-14  156 M   219 Robert Coburn               Dunnellon,FL                                                      
 220   28:20  9:08   20 35-39  157 M   280 Craig Dopler                Athens,OH                                                         
 221   28:22  9:09   11 01-10  158 M   402 Robert McCall               Ocala,FL                                                          
 222   28:24  9:10    3 20-24   64 F   190 Lisa Putty                  Gainesville,FL                                                    
 223   28:26  9:10    6 40-44   65 F   404 Kimberly Scudder            Ocala,FL                                                          
 224   28:28  9:11   12 01-10  159 M   194 Timothy Dean                Morriston,FL                                                      
 225   28:33  9:13   13 01-10  160 M   161 Jacob Vanwart               Ocala,FL                                                          
 226   28:39  9:15   19 40-44  161 M   208 Bill Gair                   Gainesville,FL                                                    
 227   28:45  9:16    7 45-49   66 F   259 Donna Fulford               Ocala,FL                                                          
 228   28:48  9:17    1 65-69  162 M   246 Gerald Gilbertson           Silver Springs,FL                                                 
 229   28:50  9:18    6 60-64  163 M    19 Willie Larm                 Lady Lake,FL                                                      
 230   28:51  9:18   13 35-39   67 F   104 Sandy Berg                  Gainsville,FL                                                     
 231   28:55  9:20   14 01-10  164 M   218 David Galat                 Ocala,FL                                                          
 232   28:59  9:21   20 40-44  165 M   182 Eric Garrett                Ocala,FL                                                          
 233   29:01  9:22   15 01-10  166 M   137 Ryan Mager                  Ocala,FL                                                          
 234   29:03  9:22   21 40-44  167 M   136 Jim Mager                   Ocala,FL                                                          
 235   29:05  9:23    8 30-34   68 F   193 Karin Dean                  Morriston,FL                                                      
 236   29:07  9:24    2 60-98   69 F    30 Carole Simmer               Ocala,FL                                                          
 237   29:09  9:24   14 35-39   70 F   316 Suzie Kerns                 Ocala,FL                                                          
 238   29:11  9:25   14 15-19   71 F    37 Stefanie Ames               Ocala,FL                                                          
 239   29:13  9:25   15 15-19   72 F   175 Kristin Roberts             Ocala,FL                                                          
 240   29:15  9:26    8 25-29   73 F    58 Jennifer Lawson             Floral City,FL                                                    
 241   29:29  9:31    2 65-69  168 M   177 George Hill                 Ocala,FL                                                          
 242   29:31  9:31    7 60-64  169 M   225 Aitch Young                 Homosassa,FL                                                      
 243   29:32  9:32   15 35-39   74 F   146 Karen Rhodenizer            Gainesville,FL                                                    
 244   29:34  9:32    4 20-24   75 F    99 Kari Rawlins                Belleview,FL                                                      
 245   29:35  9:33    3 50-54   76 F    85 Anne Berg                   Ocala,FL                                                          
 246   29:36  9:33    7 50-54  170 M    86 Charles Potter              Ocala,FL                                                          
 247   29:37  9:33    7 40-44   77 F    31 Lynn Heller                 Ocala,FL                                                          
 248   29:38  9:34   16 01-10  171 M   347 Andrew Kirk                 Ocala,FL                                                          
 249   29:42  9:35   22 40-44  172 M   346 Russell Kirk                Ocala,FL                                                          
 250   29:47  9:36    3 65-69  173 M   327 Jim Pippin                  Ocala,FL                                                          
 251   30:02  9:41    8 40-44   78 F   324 Clare Malloy                Bushnell,FL                                                       
 252   30:04  9:42    2 55-59  174 M    29 Keith Simmer                Ocala,FL                                                          
 253   30:05  9:42    3 01-10   79 F   184 Julia Barber                Ocala,FL                                                          
 254   30:06  9:43    4 01-10   80 F   187 Rebecca Stoner              Ocala,FL                                                          
 255   30:10  9:44    6 11-14   81 F   266 Katherine Manis             Ocala,FL                                                          
 256   30:15  9:45   16 35-39   82 F   351 Sonia Torres                Ocala,FL                                                          
 257   30:19  9:47    3 70-98  175 M    39 John Vanderlinden           Ocala,FL                                                          
 258   30:22  9:48   17 35-39   83 F    73 Cindy Branum                Ocala,FL                                                          
 259   30:24  9:48    5 01-10   84 F   144 Sarah McCollum              Ocala,FL                                                          
 260   30:26  9:49   21 35-39  176 M   313 Jess Emery                  Ocala,FL                                                          
 261   30:30  9:50    9 40-44   85 F   203 Kathleen Gavigan            Ocala,FL                                                          
 262   30:36  9:52     Age?        U   284  Unknown  Entrant                                                                          
 263   30:41  9:54   16 15-19   86 F   265 Veronica Gray-Hoppe         Anthony,FL                                                        
 264   30:41  9:54   25 15-19  177 M   334 Scotty Weeks                Silver Springs,FL                                                 
 265   30:49  9:56   17 01-10  178 M   216 Joel Raines                 ,FL                                                               
 266   31:01 10:00   18 01-10  179 M   353 Rocky Marino                Ocala,FL                                                          
 267   31:07 10:02   23 40-44  180 M   160 Kurt Iketani                Ocala,FL                                                          
 268   31:12 10:04    4 70-98  181 M   183 Bill Doty                   Ocala,FL                                                          
 269   31:24 10:08    5 70-98  182 M    87 Paul Simpson                Lk Panasoffkee,FL                                                 
 270   31:26 10:08   10 40-44   87 F   189 Mary Stoner                 Ocala,FL                                                          
 271   31:27 10:09   17 15-19   88 F    54 Audrey Walker               Floral City,FL                                                    
 272   31:28 10:09   11 40-44   89 F    55 Joy Forbes                  Floral City,FL                                                    
 273   31:31 10:10    5 20-24   90 F    92 Christina Coloura           Gainsville,FL                                                     
 274   31:33 10:11    6 20-24   91 F    93 Courtney Wood               Orange Park,FL                                                    
 275   31:43 10:14    7 11-14   92 F    94 Sarah Westol                Ocala,FL                                                          
 276   31:46 10:15    9 30-34   93 F   132 Christine Forde             Ocala,FL                                                          
 277   31:47 10:15    8 45-49   94 F   236 Belinda Stevens             Dunnellon,FL                                                      
 278   31:48 10:15   26 15-19  183 M   140 Sean Lacey                  Ocala,FL                                                          
 279   31:50 10:16    7 20-24  184 M    28 Arthur Supernault           Ocala,FL                                                          
 280   31:53 10:17    9 45-49   95 F   110 Loretta Dourte              Ocklawaha,FL                                                      
 281   32:22 10:26   29 11-14  185 M   124 Trevor Erwine               Ocala,FL                                                          
 282   32:23 10:27   12 40-44   96 F    90 Robin Mc Clure              Ocala,FL                                                          
 283   32:56 10:37   18 15-19   97 F   292 Amanda Ritch                Ocala,FL                                                          
 284   33:04 10:40    6 01-10   98 F    95 Rebeccah Westol             Ocala,FL                                                          
 285   33:29 10:48    8 11-14   99 F   163 Susan Sparkman              Ocala,FL                                                          
 286   33:29 10:48   13 40-44  100 F   213 Malena Dominguez            Ocala,FL                                                          
 287   33:29 10:48   24 40-44  186 M   214 David Mengers               Ocala,FL                                                          
 288   33:43 10:53   19 15-19  101 F    52 Deanna Mousseau             Floral City,FL                                                    
 289   33:48 10:54   14 40-44  102 F   159 Jill Duffield               Gainesville,FL                                                    
 290   33:53 10:56    7 01-10  103 F   125 Ashley Erwine               Ocala,FL                                                          
 291   33:53 10:56   10 45-49  104 F   122 Lynn Erwine                 Ocala,FL                                                          
 292   33:58 10:57   19 01-10  187 M    68 Troy Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                      
 293   34:03 10:59    4 65-69  188 M   229 Charles Durham              Inverness,FL                                                      
 294   34:34 11:09   20 15-19  105 F   269 Kelly Rowe                  Ocala,FL                                                          
 295   35:04 11:19    8 60-64  189 M   306 Joseph Richardson           Ocala,FL                                                          
 296   35:22 11:25   15 40-44  106 F     8 Cindy Harding               Ocala,FL                                                          
 297   35:22 11:25   16 40-44  107 F     9 Cindy Brill                 Ocala,FL                                                          
 298   35:26 11:26   10 30-34  108 F    34 Laurie Brown                Ocala,FL                                                          
 299   35:30 11:27   22 35-39  190 M   242 Ron Maret                   Ocala,FL                                                          
 300   35:50 11:34    3 60-98  109 F    60 Frances Bolson              Ocala,FL                                                          
 301   36:15 11:42   11 45-49  110 F   212 Rayanne Hunt                Bellview,FL                                                       
 302   36:15 11:42   21 15-19  111 F    45 Sahara Wiegele              Floral City,FL                                                    
 303   36:15 11:42    9 11-14  112 F   239 Ashley Forbes               Floral City,FL                                                    
 304   36:18 11:43   18 35-39  113 F   205 Verna Nichols               Ocala,FL                                                          
 305   36:20 11:43    8 01-10  114 F   314 Hope Cain                   Ocala,FL                                                          
 306   36:22 11:44   23 35-39  191 M   315 John Cain                   Ocala,FL                                                          
 307   36:25 11:45    4 50-54  115 F   312 Miriam Otero                Ocala,FL                                                          
 308   36:36 11:48   19 35-39  116 F    25 Lynn Rodriguez              Ocala,FL                                                          
 309   36:46 11:52    9 01-10  117 F   224 Shelby Blaes                Silver Springs,FL                                                 
 310   36:55 11:55   17 40-44  118 F   101 Mary Oglesby                Ocala,FL                                                          
 311   36:58 11:55   20 01-10  192 M   100 Brooks Oglesby              Ocala,FL                                                          
 312   37:00 11:56   21 01-10  193 M   223 Bill Blaes                  Silver Springs,FL                                                 
 313   37:05 11:58    9 25-29  119 F   222 Donna Blaes                 Silver Springs,FL                                                 
 314   37:20 12:03    7 20-24  120 F    57 Melissa Bowman              Floral City,FL                                                    
 315   37:26 12:05   10 11-14  121 F   309 Karrissa Juaristic          Ocala,FL                                                          
 316   37:26 12:05   11 11-14  122 F   307 Kayla Hamilton              Ocala,FL                                                          
 317   38:28 12:25   22 01-10  194 M   289 Tanner Foster               Ocala,FL                                                          
 318   39:12 12:39   22 45-49  195 M   149 Jim Eckert                  Gainesville,FL                                                    
 319   40:00 12:54   22 15-19  123 F   267 Saffron Brown               Citra,FL                                                          
 320   40:00 12:54   23 15-19  124 F   268 Melissa Campbell            Ocala,FL                                                          
 321   40:28 13:03   12 11-14  125 F    53 Kelly Wise                  Floral City,FL                                                    
 322   40:44 13:08   20 35-39  126 F   227 Ann Albert                  Melbourne,FL                                                      
 323   41:02 13:14   24 15-19  127 F    48 Melissa Ray                 Floral City,FL                                                    
 324   41:02 13:14   25 15-19  128 F    47 Lindsey Betts               Floral City,FL                                                    
 325   43:35 14:04   13 11-14  129 F    50 Joselyn Heaberlin           Floral City,FL                                                    
 326   43:37 14:04   26 15-19  130 F    46 Denise Babcock              Floral City,FL                                                    
 327   43:38 14:05   10 25-29  131 F    56 Kim Harris                  Floral City,FL                                                    
 328   45:29 14:40   27 15-19  132 F   210 Erin Godwin                 Summerfield,FL                                                    
 329   45:29 14:40   14 11-14  133 F   234 Jessica Walker              Oclawha,FL                                                        
 330   45:50 14:47   28 15-19  134 F    49 Sharhonda Johnson           Floral City,FL                                                    
 331   46:29 15:00   11 30-34  135 F    70 Cara Fitzgerald             Dunnellon,FL                                                      
 332   46:56 15:08   23 01-10  196 M   294 Robbie Phillips             Ocala,FL                                                          
 333   46:58 15:09   25 40-44  197 M   295 Robert Phillips             Ocala,FL                                                          
 334   47:00 15:10   29 15-19  136 F    51 Amy Clucas                  Floral City,FL                                                    
 335   47:40 15:23   24 01-10  198 M   358 Christopher Bassett         Ocala,FL                                                          
 336   47:44 15:24   27 15-19  199 M   164 Chris Sparkman              Ocala,FL                                                          
            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
            MENS OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:22  4:57    1 25-29    1 M   293 Conor Holt                  Gainesville,FL                                                   
 2     16:13  5:14    1 35-39    2 M     2 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                         
 3     16:28  5:19    1 20-24    3 M   247 David Robison               Williston,FL                                                     

           WOMENS OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:11  6:31    1 30-34    1 F   231 Chris McKay                 Ocala,FL                                                         
 2     20:32  6:37    2 30-34    2 F   326 Leann Wieawd                Mcintosh,FL                                                      
 3     20:47  6:42    1 15-19    3 F   320 Amanda Peters               Belleview,FL                                                     
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:00  7:45    1 70-98   87 M    18 Frank Guerro                Summerfield,FL                                                   
 2     26:28  8:32    2 70-98  126 M    17 Edward Hall                 Belleview,FL                                                     
 3     30:19  9:47    3 70-98  175 M    39 John Vanderlinden           Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 65-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:48  9:17    1 65-69  162 M   246 Gerald Gilbertson           Silver Springs,FL                                                
 2     29:29  9:31    2 65-69  168 M   177 George Hill                 Ocala,FL                                                         
 3     29:47  9:36    3 65-69  173 M   327 Jim Pippin                  Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 60-64
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:13  7:29    1 60-64   66 M   304 Jim Powell                  Daytona Beach,FL                                                 
 2     25:25  8:12    2 60-64  109 M   115 Gerald Hancock              Ocala,FL                                                         
 3     25:42  8:17    3 60-64  112 M   102 Paul Dorey                  Citrus Springs,FL                                                
         MEN AGE GROUP 55-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:51  8:59    1 55-59  151 M   273 Carl Raschke                Gainesville,FL                                                   
 2     30:04  9:42    2 55-59  174 M    29 Keith Simmer                Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 50-54
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:16  7:11    1 50-54   50 M   114 Richard Scrimshaw           Zephyrhills,FL                                                   
 2     23:00  7:25    2 50-54   62 M   158 John Howton                 Ocala,FL                                                         
 3     25:46  8:19    3 50-54  114 M   109 John Dourte                 Ocklawaha,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 45-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:15  5:53    1 45-49    9 M   235 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                     
 2     20:20  6:34    2 45-49   24 M   131 Randy Forde                 Ocala,FL                                                         
 3     20:36  6:39    3 45-49   27 M   261 Talph Cole                                                                                
         MEN AGE GROUP 40-44
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:06  6:10    1 40-44   17 M   329 Eddie Estes                 Ocala,FL                                                         
 2     20:22  6:34    2 40-44   25 M   188 Jon Barber                  Ocala,FL                                                         
 3     21:01  6:47    3 40-44   34 M   335 Chuck Trombly               Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 35-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:44  6:03    2 35-39   14 M   134 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                         
 2     20:34  6:38    3 35-39   26 M   119 John Jernigan               Ocala,FL                                                         
 3     20:52  6:44    4 35-39   31 M    71 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                     
         MEN AGE GROUP 30-34
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:24  5:37    1 30-34    5 M    32 Michael Revense             Silver Springs,FL                                                
 2     18:25  5:56    2 30-34   11 M   298 Mike Tannahill              Ocala,FL                                                         
 3     20:17  6:33    3 30-34   23 M   301 Jeff Fox                    Gainesville,FL                                                   
         MEN AGE GROUP 25-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:50  6:43    2 25-29   30 M   400 Artie Hubner                Ocala,FL                                                         
 2     22:46  7:21    3 25-29   58 M    79 Jonathan Buehler            Ocala,FL                                                         
 3     23:31  7:35    4 25-29   72 M   215 James Boyachek              Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 20-24
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:38  6:01    2 20-24   13 M   237 Danny Stevens Jr            Dunnellon,FL                                                     
 2     18:53  6:05    3 20-24   16 M   143 Erich Miller                Inglis,FL                                                        
 3     22:33  7:16    4 20-24   54 M   241 Jason Kovelesky             Summerfield,FL                                                   
         MEN AGE GROUP 15-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:30  5:19    1 15-19    4 M    97 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                         
 2     17:27  5:38    2 15-19    6 M   142 Andrew Bautel               Ocala,FL                                                         
 3     17:49  5:45    3 15-19    7 M   308 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 11-14
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:31  5:58    1 11-14   12 M   263 Jason Juffman               Ocala,FL                                                         
 2     20:01  6:27    2 11-14   21 M   166 Joey Sorrentino             Ocala,FL                                                         
 3     22:40  7:19    3 11-14   57 M   243 Corey Maret                 Ocala,FL                                                         
         MEN AGE GROUP 01-10
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:37  7:37    1 01-10   75 M   153 Gavin Dunn                  Citra,FL                                                         
 2     23:56  7:43    2 01-10   83 M   271 Zach Gray                   Ocala,FL                                                         
 3     24:02  7:45    3 01-10   88 M   290 Zachary Foster              Ocala,FL                                                         
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
       WOMEN AGE GROUP 60-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:47  8:38    1 60-98   47 F    12 Ann Rawnsley                Marathon,FL                                                      
 2     29:07  9:24    2 60-98   69 F    30 Carole Simmer               Ocala,FL                                                         
 3     35:50 11:34    3 60-98  109 F    60 Frances Bolson              Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 55-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:04  7:46    1 55-59   16 F   232 Judy Powell                 Crystal River,FL                                                 
       WOMEN AGE GROUP 50-54
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:15  8:47    1 50-54   53 F   157 Patricia Howton             Ocala,FL                                                         
 2     28:14  9:06    2 50-54   62 F   138 Erna Miller                 Dunnellon,FL                                                     
 3     29:35  9:33    3 50-54   76 F    85 Anne Berg                   Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 45-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:44  7:20    1 45-49    6 F    67 Gail Rosa                   Ormond Beach,FL                                                  
 2     24:32  7:55    2 45-49   21 F    41 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                     
 3     25:26  8:12    3 45-49   30 F   148 Nancy Eckert                Gainesville,FL                                                   
       WOMEN AGE GROUP 40-44
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:22  7:32    1 40-44   11 F   336 Cynthia Coker               Weeki Wachee,FL                                                  
 2     24:53  8:02    2 40-44   23 F   330 Valerie Estes               Ocala,FL                                                         
 3     25:08  8:06    3 40-44   25 F   170 Alysia Bursey               Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 35-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:20  7:32    1 35-39   10 F   165 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                         
 2     24:20  7:51    2 35-39   18 F   285 Julie Rohrbacher            Ocala,FL                                                         
 3     24:34  7:55    3 35-39   22 F   120 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 30-34
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:59  7:05    3 30-34    5 F   354 Cammie Keel                                                                               
 2     23:51  7:42    4 30-34   13 F   322 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                         
 3     23:59  7:44    5 30-34   14 F   173 Kellie Howard               Jacksonville,FL                                                  
       WOMEN AGE GROUP 25-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:47  7:02    1 25-29    4 F    84 Kelli Burns                 Ocala,FL                                                         
 2     24:16  7:50    2 25-29   17 F    65 Sharon Quinn                Ocala,FL                                                         
 3     24:30  7:54    3 25-29   20 F    27 Lea Supernault              Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 20-24
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:41  8:17    1 20-24   34 F   126 Kelly Savage                Ocala,FL                                                         
 2     26:45  8:38    2 20-24   46 F   254 Julie Jones                 Gainesville,FL                                                   
 3     28:24  9:10    3 20-24   64 F   190 Lisa Putty                  Gainesville,FL                                                   
       WOMEN AGE GROUP 15-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:49  7:22    2 15-19    7 F   179 Amanda Godwin               Summerfield,FL                                                   
 2     22:56  7:24    3 15-19    8 F   250 Gwendolyn Atkinson          Summerfield,FL                                                   
 3     23:07  7:27    4 15-19    9 F   162 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 11-14
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:48  7:41    1 11-14   12 F   275 Sara Larramore              Silver Springs,FL                                                
 2     25:15  8:09    2 11-14   26 F   405 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                         
 3     25:52  8:21    3 11-14   36 F   111 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                         
       WOMEN AGE GROUP 01-10
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:11  8:46    2 01-10   58 F   286 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                         
 2     27:49  8:58    2 01-10   58 F   286 Carly Rohrbacher            Ocala,FL                                                         
 3     30:05  9:42    3 01-10   79 F   184 Julia Barber                Ocala,FL                                                         
           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@gte.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:22  4:57    1 25-29    1 M   293 Conor Holt                  Gainesville,FL                                                   
 2     16:13  5:14    1 35-39    2 M     2 Mike Blaney                 Ocala,FL                                                         
 3     16:28  5:19    1 20-24    3 M   247 David Robison               Williston,FL                                                     
 4     16:30  5:19    1 15-19    4 M    97 Ryan Ripley                 Ocala,FL                                                         
 5     17:24  5:37    1 30-34    5 M    32 Michael Revense             Silver Springs,FL                                                
 6     17:27  5:38    2 15-19    6 M   142 Andrew Bautel               Ocala,FL                                                         
 7     17:49  5:45    3 15-19    7 M   308 Bo Rainbow                  Ocala,FL                                                         
 8     18:11  5:52    4 15-19    8 M   255 Kolby Vaughn                Ocala,FL                                                         
 9     18:15  5:53    1 45-49    9 M   235 Danny Stevens               Dunnellon,FL                                                     
 10    18:20  5:55    5 15-19   10 M   180 Kris Clere                  Silver Springs,FL                                                 
 11    18:25  5:56    2 30-34   11 M   298 Mike Tannahill              Ocala,FL                                                          
 12    18:31  5:58    1 11-14   12 M   263 Jason Juffman               Ocala,FL                                                          
 13    18:38  6:01    2 20-24   13 M   237 Danny Stevens Jr            Dunnellon,FL                                                      
 14    18:44  6:03    2 35-39   14 M   134 Greg Wilemon                Ocala,FL                                                          
 15    18:52  6:05    6 15-19   15 M   345 Robert Hamm                 Dunnellon,FL                                                      
 16    18:53  6:05    3 20-24   16 M   143 Erich Miller                Inglis,FL                                                         
 17    19:06  6:10    1 40-44   17 M   329 Eddie Estes                 Ocala,FL                                                          
 18    19:30  6:17    7 15-19   18 M   349 Dan Schlenker               Ocala,FL                                                          
 19    19:32  6:18    8 15-19   19 M   283 Michael Lea                 Homosassa,FL                                                      
 20    19:46  6:23    9 15-19   20 M   252 Byron Pitts                 Ocala,FL                                                          
 21    20:01  6:27    2 11-14   21 M   166 Joey Sorrentino             Ocala,FL                                                          
 22    20:06  6:29   10 15-19   22 M   282 Jason Riddle                Ocala,FL                                                          
 23    20:17  6:33    3 30-34   23 M   301 Jeff Fox                    Gainesville,FL                                                    
 24    20:20  6:34    2 45-49   24 M   131 Randy Forde                 Ocala,FL                                                          
 25    20:22  6:34    2 40-44   25 M   188 Jon Barber                  Ocala,FL                                                          
 26    20:34  6:38    3 35-39   26 M   119 John Jernigan               Ocala,FL                                                          
 27    20:36  6:39    3 45-49   27 M   261 Talph Cole                                                                                 
 28    20:44  6:41   11 15-19   28 M   319 Brett Peters                Belleview,FL                                                      
 29    20:46  6:42   12 15-19   29 M   226 Jesse Morenus               Ocklawana,FL                                                      
 30    20:50  6:43    2 25-29   30 M   400 Artie Hubner                Ocala,FL                                                          
 31    20:52  6:44    4 35-39   31 M    71 Dwight Fitzgerald           Dunnellon,FL                                                      
 32    20:54  6:45    5 35-39   32 M   151 Shane Finch                 Ocala,FL                                                          
 33    20:58  6:46    4 45-49   33 M   339 Tom Wells                   Ocala,FL                                                          
 34    21:01  6:47    3 40-44   34 M   335 Chuck Trombly               Ocala,FL                                                          
 35    21:05  6:48   13 15-19   35 M   270 Dean Adams                  Ocala,FL                                                          
 36    21:09  6:49    4 40-44   36 M   217 John Galat                  Ocala,FL                                                          
 37    21:22  6:54    4 30-34   37 M     3 Willy The Loser             Gainesville,FL                                                    
 38    21:34  6:57    5 40-44   38 M   233 John Nevarez                Ocala,FL                                                          
 39    21:38  6:59    6 35-39   39 M    15 Dan Truluck                 Ocala,FL                                                          
 40    21:49  7:02    6 40-44   40 M   303 Steve Ritt                  Ocala,FL                                                          
 41    21:50  7:03    7 40-44   41 M   343 Stephen Dunn                Ocala,FL                                                          
 42    21:52  7:03    8 40-44   42 M    42 Dwight Stevenson            Ocala,FL                                                          
 43    21:53  7:04    7 35-39   43 M   305 Thomas Ingram               Ocala,FL                                                          
 44    21:54  7:04    5 45-49   44 M    66 Wayne Rosa                  Ormond Beach,FL                                                   
 45    21:56  7:05    6 45-49   45 M   340 Stev Truluck                Summerfield,FL                                                    
 46    22:02  7:06    8 35-39   46 M   195 Billy Nichols               Ocala,FL                                                          
 47    22:08  7:08    5 30-34   47 M    83 Everett Phillips            Gainsville,FL                                                     
 48    22:11  7:09   14 15-19   48 M    63 Cameron Flynn               Ocala,FL                                                          
 49    22:14  7:10    9 40-44   49 M   121 Richard Wilmoth             Ocala,FL                                                          
 50    22:16  7:11    1 50-54   50 M   114 Richard Scrimshaw           Zephyrhills,FL                                                    

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:11  6:31    1 30-34    1 F   231 Chris McKay                 Ocala,FL                                                         
 2     20:32  6:37    2 30-34    2 F   326 Leann Wieawd                Mcintosh,FL                                                      
 3     20:47  6:42    1 15-19    3 F   320 Amanda Peters               Belleview,FL                                                     
 4     21:47  7:02    1 25-29    4 F    84 Kelli Burns                 Ocala,FL                                                         
 5     21:59  7:05    3 30-34    5 F   354 Cammie Keel                                                                               
 6     22:44  7:20    1 45-49    6 F    67 Gail Rosa                   Ormond Beach,FL                                                  
 7     22:49  7:22    2 15-19    7 F   179 Amanda Godwin               Summerfield,FL                                                   
 8     22:56  7:24    3 15-19    8 F   250 Gwendolyn Atkinson          Summerfield,FL                                                   
 9     23:07  7:27    4 15-19    9 F   162 Meghan McCollum             Ocala,FL                                                         
 10    23:20  7:32    1 35-39   10 F   165 Lynn Sorrentino             Ocala,FL                                                          
 11    23:22  7:32    1 40-44   11 F   336 Cynthia Coker               Weeki Wachee,FL                                                   
 12    23:48  7:41    1 11-14   12 F   275 Sara Larramore              Silver Springs,FL                                                 
 13    23:51  7:42    4 30-34   13 F   322 Jennie Weaver               Ocala,FL                                                          
 14    23:59  7:44    5 30-34   14 F   173 Kellie Howard               Jacksonville,FL                                                   
 15    24:03  7:45    5 15-19   15 F   338 Lisa Coley                  Belleview,FL                                                      
 16    24:04  7:46    1 55-59   16 F   232 Judy Powell                 Crystal River,FL                                                  
 17    24:16  7:50    2 25-29   17 F    65 Sharon Quinn                Ocala,FL                                                          
 18    24:20  7:51    2 35-39   18 F   285 Julie Rohrbacher            Ocala,FL                                                          
 19    24:26  7:53    6 15-19   19 F   321 Bethany McBride             Ocala,FL                                                          
 20    24:30  7:54    3 25-29   20 F    27 Lea Supernault              Ocala,FL                                                          
 21    24:32  7:55    2 45-49   21 F    41 Patricia Payette            Dunnellon,FL                                                      
 22    24:34  7:55    3 35-39   22 F   120 Karen Jernigan              Ocala,FL                                                          
 23    24:53  8:02    2 40-44   23 F   330 Valerie Estes               Ocala,FL                                                          
 24    24:57  8:03    4 35-39   24 F   130 Tammy Griffin               Ocala,FL                                                          
 25    25:08  8:06    3 40-44   25 F   170 Alysia Bursey               Ocala,FL                                                          
 26    25:15  8:09    2 11-14   26 F   405 Caitlin Scudder             Ocala,FL                                                          
 27    25:18  8:10    7 15-19   27 F   240 Alison Godwin               Summerfield,FL                                                    
 28    25:22  8:11    5 35-39   28 F   204 Kathi Riggs                 Ocala,FL                                                          
 29    25:23  8:11    6 35-39   29 F   107 Karon Baumann               Ocala,FL                                                          
 30    25:26  8:12    3 45-49   30 F   148 Nancy Eckert                Gainesville,FL                                                    
 31    25:28  8:13    8 15-19   31 F   168 Jenny Hawley                Ocala,FL                                                          
 32    25:30  8:14    6 30-34   32 F    77 Tina Sayan                  Silver Springs,FL                                                 
 33    25:33  8:15    4 45-49   33 F    98 Gloria Aylesworth           Ocala,FL                                                          
 34    25:41  8:17    1 20-24   34 F   126 Kelly Savage                Ocala,FL                                                          
 35    25:49  8:20    4 40-44   35 F   357 Patty Schaub                                                                               
 36    25:52  8:21    3 11-14   36 F   111 Kristie Shaw                Ocala,FL                                                          
 37    25:53  8:21    9 15-19   37 F   274 Ashley Larramore            Silver Springs,FL                                                 
 38    25:54  8:21    7 35-39   38 F   117 Lisa Walston                Ocala,FL                                                          
 39    25:59  8:23   10 15-19   39 F    43 Rebecca McRae               Silver Springs,FL                                                 
 40    26:01  8:24    8 35-39   40 F   251 Cheryl Gamage               Alachua,FL                                                        
 41    26:06  8:25    4 11-14   41 F   401 Jeanelle Ward               Ocala,FL                                                          
 42    26:20  8:30    4 25-29   42 F   171 Holli Holmes                Ocala,FL                                                          
 43    26:30  8:33    5 25-29   43 F   341 Erin Lane                   Ocala,FL                                                          
 44    26:40  8:36   11 15-19   44 F   112 Meredith Mc Cutcheon        Winter Garden,FL                                                  
 45    26:42  8:37    9 35-39   45 F   264 Karen Spore                 Ocala,FL                                                          
 46    26:45  8:38    2 20-24   46 F   254 Julie Jones                 Gainesville,FL                                                    
 47    26:47  8:38    1 60-98   47 F    12 Ann Rawnsley                Marathon,FL                                                       
 48    27:00  8:43   10 35-39   48 F   154 Kim Dunn                    Citra,FL                                                          
 49    27:08  8:45    6 25-29   49 F    78 Pamela Buehler              Ocala,FL                                                          
 50    27:10  8:46   12 15-19   50 F   310 Miriam Otero                Ocala,FL